Świat

Pandemia spowoduje wycofanie wojsk USA z Polski? Ambasador odpowiada

Pandemia spowoduje wycofanie wojsk USA z Polski? Ambasador odpowiada

Stany Zjednoczone pozostają absolutnie zaangażowane w bezpieczeństwo w Europie i nie zamierzają wycofywać żołnierzy z Polski ani z innych krajów - powiedziała w środę Kay Bailey Hutchinson, ambasador USA przy NATO.

Hutchinson wzięła w środę udział w wirtualnej konferencji prasowej przed czwartkowym spotkaniem ministrów - również wirtualnym - państw NATO. Zapytana, czy pandemia COVID-19 będzie miała wpływ na plany wzmocnienie obecności wojskowej USA w Polsce, dyplomatka zapewniła, że zmiana planów nie wchodzi w grę.

"To nie jest czas na zmniejszanie liczby żołnierzy. Chcemy ich chronić, zapewniamy im opiekę. Jesteśmy absolutnie zaangażowani w bezpieczeństwo Polski, państw bałtyckich i naszych sojuszników, ale też naszych partnerów, takich jak Ukraina i Gruzja" - powiedziała Hutchinson. "Nie wprowadzamy żadnych zmian. Z pewnością nie opuścimy Europy" - dodała.

Zapytana o przyszłość wydatków państw Sojuszu w czasie, kiedy rządy będą kłaść większy nacisk na ochronę zdrowia i gospodarkę, Hutchinson odpowiedziała, że choć rozumie wagę i trudność problemu, bezpieczeństwo nadal musi pozostać priorytetem.

"Nie zaprzestaną prób rakietowych"

"Zagrożenia nie ustaną, nasi adwersarze nie zaprzestaną prób destabilizacji państw i nie zaprzestaną prób rakietowych. Musimy postawić bezpieczeństwo na pierwszym miejscu" - zaznaczyła. Dodała, że inwestycje w obronę przynoszą efekt także w czasie pandemii, bo wojsko odgrywa ważną rolę w udzielaniu pomocy humanitarnej i zapewnieniu kluczowego sprzętu.

Amerykanka stwierdziła przy tym, że NATO stało się jednym z głównych punktów koordynacji działań między sojusznikami w czasie pandemii.

Witając najnowszego członka NATO - Macedonię Północną - przedstawicielka Waszyngtonu zapowiedziała, że drzwi sojuszu są cały czas otwarte, także dla państw takich jak Ukraina, Gruzja, czy Bośnia i Hercegowina.