Świat

Papież: niektórych norm nie można już przełożyć, nie okradajmy kolejnych pokoleń

Papież: niektórych norm nie można już przełożyć, nie okradajmy kolejnych pokoleń

Papież Franciszek ogłosił w sobotę, że Watykan zobowiązuje się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Biskup Rzymu zaapelował do wszystkich państw o wypracowanie strategii z takim celem. - Nie okradajmy nowych pokoleń z nadziei na lepszą przyszłość - oświadczył papież.

W przesłaniu wideo do uczestników międzynarodowej konferencji, zorganizowanej w internecie w związku z 5. rocznicą zawarcia porozumienia klimatycznego na szczycie w Paryżu, papież zwrócił uwagę, że "obecna pandemia i zmiany klimatyczne, które mają nie tylko znaczenie dla środowiska, ale także etyczne, społeczne, ekonomiczne i polityczne, wpływają przede wszystkim na życie najuboższych i najsłabszych”.

Kryzysy te - dodał Franciszek - "wymagają od nas obowiązku krzewienia, przy zbiorowym i solidarnym wysiłku, kultury troski, w której centrum będą godność ludzka i dobro wspólne". - Oprócz przyjęcia niektórych norm, których nie można już przełożyć, konieczna jest strategia, która zredukuje emisję netto do zera - oświadczył.

"Nadeszła pora, by zmienić kurs"

Następnie papież zadeklarował, że Watykan "przyłącza się do tego celu" i zobowiązuje się do osiągnięcia zerowej emisji netto przed 2050 rokiem, intensyfikując wysiłki na rzecz ochrony środowiska, podejmowane tutaj od kilku lat i umożliwiające racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych.

Papież Franciszek: Watykan zobowiązuje się do zerowej emisji netto do 2050 rokuPAP/EPA/REMO CASILLI / POOL

Z drugiej strony, oświadczył papież, "Stolica Apostolska jest zaangażowana w krzewienie integralnej edukacji ekologicznej". Jak zauważył, krokom politycznym powinien towarzyszyć proces edukacyjny na rzecz "braterstwa i przymierza między człowiekiem a środowiskiem".- Nadeszła pora, by zmienić kurs. Nie okradajmy nowych pokoleń z nadziei na lepszą przyszłość - wezwał Franciszek.