Świat

Papież w pustej bazylice, hiszpańsko-turecki konflikt o respiratory. Podsumowujemy niedzielę

Papież w pustej bazylice, hiszpańsko-turecki konflikt o respiratory. Podsumowujemy niedzielę

Jak wynika z najnowszych danych, mniej więcej co czwarty zakażony SARS-CoV-2 mieszka w Stanach Zjednoczonych. W Austrii odnotowano więcej wyzdrowień niż nowych zakażeń. U piosenkarki Marianne Faithfull wykryto koronawirusa. Co jeszcze wydarzyło się w niedzielę?

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w niedzielę potwierdzono obecność koronawirusa u . Łącznie w Polsce potwierdzono . 94 osoby zmarły, w tym .

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?

1. Zaczęło się od proboszcza i "cała gmina została poddana kwarantannie"

Białopole, niewielka wieś na Lubelszczyźnie stała się lokalnym epicentrum pandemii COVID-19. Pierwszy zachorował proboszcz, który niedługo później zmarł. Szybko koronawirus zaatakował kolejne osoby. Większość poddała się kwarantannie. , odwiedził wieś, aby zobaczyć, jak mieszkańcy radzą sobie w walce z wirusem.

2. Co czwarty zakażony mieszka w USA. Już ponad 300 tysięcy przypadków

3. W Austrii więcej wyzdrowień niż nowych przypadków

Liczba zachorowań z powodu koronawirusa wzrosła w niedzielę w Austrii do blisko 12 tysięcy, ale w ciągu doby odnotowano więcej wyleczonych pacjentów niż nowo zdiagnozowanych. Zmalała także liczba osób przebywających na intensywnej terapii. - - skomentował minister zdrowia Rudolf Anschober.

4. Koronawirus we Francji. Ponad 7,5 tysiąca zmarłych

5. Hiszpania zapłaciła trzy miliony euro, Turcja zarekwirowała sprzęt

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Hiszpanii poinformowało, że , które krajowy resort oraz dwie wspólnoty autonomiczne - Kastylia-La Mancha i Nawarra, kupiły za trzy miliony euro.

6. "Niesamowity moment w czasach chaosu"

7. "Przyszłością Europy są polscy lekarze podróżujący do Włoch"

8. Papież w pustej bazylice o pandemii

Bez wiernych, tylko z asystą liturgiczną papież Franciszek odprawił w Niedzielę Palmową mszę świętą w Bazylice Świętego Piotra. , których zawsze przybywały tysiące. Nie odbyła się również procesja z gałązkami oliwnymi i palmami, która towarzyszy obchodom niedzieli rozpoczynającej Wielki Tydzień.

9. Marianne Faithfull zakażona koronawirusem

Brytyjska piosenkarka - poinformował w niedzielę jej menedżer. Jak dodał, jej stan jest stabilny. "Wszyscy życzymy jej zdrowia" - oświadczył Francois Ravard. Artystka ma 73 lata.

Marianne Faithfull jest zakażona koronawirusem
Shutterstock

10. Zaskakujący skutek ograniczeń z powodu koronawirusa

Z powodu COVID-19 ludzie na całym świecie znacznie ograniczyli przemieszczanie się. Jak twierdzą sejsmolodzy z Belgii, doprowadziło to do zmniejszenia szumu sejsmicznego Ziemi do tego stopnia, że może umożliwić monitorowanie mniejszych trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej - .

11. "Wszyscy mieliśmy poczucie, że robimy coś absolutnie wyjątkowego"

- Koronawirus jest niezwykle zaraźliwy, ale - jak się okazuje - zaraźliwa jest także pomoc - , odnosząc się do sobotniego #koncertdlabohaterów w Player.pl. Udało się zebrać już cztery miliony złotych, ale wciąż można wpłacać pieniądze. - Wszyscy mieliśmy poczucie, że robimy coś absolutnie wyjątkowego - mówiła.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.