Świat

Pierwsza hiszpańska korweta dla Arabii Saudyjskiej zwodowana

Pierwsza hiszpańska korweta dla Arabii Saudyjskiej zwodowana

W środę Arabia Saudyjska odebrała pierwszą wyprodukowaną w stoczni przedsiębiorstwa Navantia korwetę. Jak poinformował "Diario de Cadiz", hiszpański zakład pracuje już nad czterema kolejnymi takimi jednostkami dla marynarki wojennej królestwa.

Jak napisał "Diario de Cadiz", w uroczystości wodowania pierwszej wyprodukowanej w stoczni przedsiębiorstwa Navantia korwety typu Al-Dżubail wzięli udział przedstawiciele ministerstwa obrony Arabii Saudyjskiej oraz sił zbrojnych tego kraju. Według andaluzyjskiej gazety już w drugiej połowie 2020 roku należy się spodziewać oddania do użytku drugiej korwety budowanej w zakładach San Fernando koło Kadyksu, gdyż prace nad nią “są bardzo zaawansowane”.

Wodowanie korwety typu Al-DżubailPAP/EPA/Roman Rios

Współpraca Hiszpanii z Arabią Saudyjską

Z umowy zawartej przez Navantię z władzami Arabii Saudyjskiej wynika, że pięć zamówionych przez Rijad korwet powstanie najpóźniej do 2024 roku. Inwestycja w zakładach San Fernando realizowana jest na podstawie porozumienia z 2018 roku, w ramach którego władze Arabii Saudyjskiej zgodziły się zapłacić Hiszpanii za te jednostki łącznie 1,8 mld euro.

Wcześniej najwyższym kontraktem podpisanym przez hiszpańskie zakłady stoczniowe była umowa z Wenezuelą, sfinalizowana w 2012 roku, na budowę ośmiu jednostek pływających dla marynarki wojennej tego kraju.

Wodowanie w hiszpańskiej stoczniPAP/EPA/Roman Rios

Z informacji “Diario de Cadiz” wynika, że w ramach umowy Hiszpanie mają pomóc Saudyjczykom także w rozbudowie ich bazy marynarki wojennej nad Morzem Czerwonym, gdzie będą stacjonowały korwety.

Dziennik ujawnił, że rząd w Madrycie prowadzi negocjacje z ministerstwem obrony Arabii Saudyjskiej na kolejne kontrakty dotyczące sprzętu wojskowego, który miałby zostać wyprodukowany w Hiszpanii.