Świat

Pierwsze publiczne wystąpienie Kim Dzong Una od trzech tygodni

Pierwsze publiczne wystąpienie Kim Dzong Una od trzech tygodni

Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej, przewodniczył posiedzeniu Centralnej Komisji Wojskowej. Omawiano na nim nowe strategie mające na celu wzmocnienie zdolności nuklearnych oraz odstraszania nuklearnego kraju - poinformowała w niedzielę agencja KCNA.

Podczas spotkania omówiono środki mające na celu wzmocnienie sił zbrojnych i "skuteczne powstrzymanie utrzymujących się dużych lub małych zagrożeń militarnych ze strony wrogich sił" - przekazała KCNA, na którą powołuje się Reuters. Posiedzeniu Centralnej Komisji Wojskowej przewodniczył Kim Dzong Un.

"Na spotkaniu przedstawiono nowe strategie mające na celu dalsze zwiększenie środków odstraszania nuklearnego kraju i postawienie strategicznych sił zbrojnych w stan gotowości" - dodała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa. "Podjęto też kluczowe kroki w celu znacznego zwiększenia zdolności artyleryjskich północnokoreańkiej armii ludowej" - wskazała KCNA.

Nie podano jednak żadnych szczegółów na temat decyzji podjętych w zakresie odstraszania nuklearnego. KCNA nie precyzuje też, kiedy odbyło się posiedzenie, ale w swej drugiej depeszy wskazuje, że Kim "wydał rozkaz siłom zbrojnym" w sobotę 23 maja - informuje agencja AFP.

Kim Dzong Un przewodniczył posiedzeniu Centralnej Komisji WojskowejPAP/EPA/KCNA

Pierwsze publiczne wystąpienie

W niedzielę oficjalny dziennik "Rodong Sinmun" opublikował zdjęcia z posiedzenia Centralnej Komisji Wojskowej.

Posiedzenie wpływowej komisji było pierwszym publicznym wystąpieniem Kima od trzech tygodni - zauważa Reuters. 1 maja, również po prawie trzech tygodniach nieobecności, .

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy lider Korei Północnej niezwykle rzadko pojawiał się publicznie w związku z obawami dotyczącymi koronawirusa. Niepotwierdzone doniesienia o rzekomej chorobie Kima zaczęły krążyć w mediach w połowie kwietnia, gdy dyktator nie pokazał się publicznie z okazji święta państwowego. Amerykańska stacja CNN podała wtedy, że przeszedł operację, a jego życiu zagraża "poważne niebezpieczeństwo". Niektóre redakcje twierdziły nawet, że zmarł.

Koronawirus w Korei Północnej

Korea Północna twierdzi, że nałożyła surowe środki przeciw w związku z epidemią, chociaż utrzymuje, że nie ma żadnych potwierdzonych przypadków zakażenia. Część obserwatorów powątpiewa jednak, że w kraju nie doszło do infekcji, biorąc pod uwagę słabo rozwiniętą infrastrukturę medyczną oraz fakt, że dużą liczbę zakażeń odnotowano w sąsiednich Chinach i Korei Południowej.

Posiedzenie Centralnej Komisji Wojskowej odbyło się w sytuacji, gdy negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi o denuklearyzacji Korei Północnej utknęły w martwym punkcie.