Świat

Prawniczka z pasem judo i licencją pilota, pierwsza kobieta na tym stanowisku. Kim jest Avril Haines?

Prawniczka z pasem judo i licencją pilota, pierwsza kobieta na tym stanowisku. Kim jest Avril Haines?

Avril Haines, wyznaczona przez prezydenta elekta Joe Bidena na dyrektor wywiadu narodowego, wcześniej pracowała dla CIA. Jeśli obejmie funkcję, będzie przewodniczyć społeczności wywiadowczej nękanej niskim morale i oskarżeniami o wykorzystanie do ataków politycznych.

Haines, prawniczka z Nowego Jorku z brązowym pasem judo i licencją pilota, która kiedyś bezskutecznie próbowała przelecieć małym samolotem przez Ocean Atlantycki, jest pierwszą kobietą nominowaną na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego. Stanowisko to utworzono po atakach z 11 września 2001 roku do koordynowania prac 17 amerykańskich agencji wywiadowczych.

Kariera w CIA i Białym Domu

Haines pełniła rolę zastępcy dyrektora CIA od sierpnia 2013 do stycznia 2015 roku. Przyjęła wtedy zalecenie komisji rewizyjnej, aby nie karać funkcjonariuszy CIA zaangażowanych w monitorowanie komputerów wykorzystywanych przez pracowników komisji wywiadu do sporządzenia raportu o przetrzymywaniu przez agencję podejrzanych ekstremistów poddanych brutalnym metodom przesłuchań, powszechnie potępianych jako tortury.

Avril HainesWIN MCNAMEE/Getty AFP/East News

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent elekt Joe Biden przedstawił pierwsze personalia w swojej administracji

Rozmawiając na początku tego roku z portalu Daily Beast, Haines powiedziała, że ​​uznała to zalecenie za "przekonujące" i niezwiązane z raportem lub programem przesłuchań, potępiła też tortury jako "niemoralne".

Haines pracowała też w Białym Domu jako zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Baracka Obamy. Tam podjęła decyzję o zwiększeniu liczby przyjmowanych do USA uchodźców z powodu wojny domowej w Syrii. Argumentowała, że takie działanie jest zaprzeczeniem antyzachodnich przesłań islamistycznych ekstremistów.

Prezydent elekt Joe BidenPAP/EPA/OFFICE OF THE PRESIDENT ELECT/HANDOUT

Problemy w służbie wywiadowczej

Obejmując stanowisko dyrektor wywiadu narodowego, Haines skonfrontowałby się z niskim morale, napędzanym atakami prezydenta Donalda Trumpa na agencje wywiadowcze.

Jeśli zostanie zaakceptowana na stanowisku przez amerykański Senat, Haines zostanie następcą Johna Ratcliffe'a, byłego kongresmena z Teksasu z niewielkim doświadczeniem wywiadowczym, który został wybrany w lutym przez Trumpa po jego sprzeciwie wobec impeachmentu prezydenta. Demokraci i byli urzędnicy wywiadu oskarżają Ratcliffe'a o odtajnianie informacji wywiadowczych do wykorzystania przez Trumpa i jego republikańskich sojuszników do ataków na przeciwników politycznych, w tym Bidena. Biuro Ratcliffe'a zaprzeczyło zarzutom.