Świat

Prawo do aborcji w UE. Komisarz ds. równości: Unia nie ma kompetencji w tej sprawie

Prawo do aborcji w UE. Komisarz ds. równości: Unia nie ma kompetencji w tej sprawie

Z prawnego punktu widzenia jasne jest, że UE nie ma kompetencji, jeśli chodzi o prawo dotyczące aborcji w państwach członkowskich - powiedziała w Parlamencie Europejskim Helena Dalli. Dodała przy tym, że KE ma zastrzeżenia na temat legitymacji TK, który podjął decyzję w tej sprawie.

- Ochrona praw kobiet jest moją misją jako komisarz, ale także moją osobistą walką - zaznaczyła Maltanka.

Komisarz podkreślała, że wysokiej jakości usługi zdrowotne w sprawie reprodukcji i życia seksualnego są kluczowe dla kobiet i dziewczyn. Jak przekonywała obejmuje to antykoncepcję, kwestie bezpłodności, chorób nowotworowych oraz dostęp do aborcji.

- Z punktu widzenia prawnego jasne jest, że UE nie ma kompetencji, jeśli chodzi o prawo do aborcji w państwie członkowskim. Przepisy prawne w tej dziedzinie leżą w gestii danego państwa członkowskiego - przyznała komisarz.

Dodała przy tym, że niedawna decyzja Trybunału Konstytucyjnego ograniczyła ustawę aborcyjną w Polsce, a Komisja Europejska ma zastrzelenia do TK w ramach prowadzonej przeciw Polsce procedury z art 7.

- W sprawozdaniu o praworządności z tego roku można przeczytać, że obawy te (ws. TK - red.) nie zostały rozwiane - zaznaczyła.