Świat

Premier Izraela zapowiada aneksję części Zachodniego Brzegu

Premier Izraela zapowiada aneksję części Zachodniego Brzegu
Netanjahu: jeśli wygram, ogłoszę aneksję Doliny Jordanu

W przypadku utworzenia nowego rządu, ogłoszona zostanie aneksja Doliny Jordanu - zapowiedział izraelski premier Benjamin Netanjahu. Chodzi o część terenów palestyńskiego Zachodniego Brzegu, administrowaną przez Izrael.

- Ogłaszam dziś, że po ustanowieniu nowego rządu, mam zamiar zastosować suwerenność Izraela w Dolinie Jordanu i na terenach na północ od Morza Martwego - powiedział Netanjahu w przemówieniu telewizyjnym.

Izraelski premier wyjaśnił, że zamierza włączyć do Izraela wszystkie osiedla żydowskie na całym Zachodnim Brzegu Jordanu, ale zrobi to dopiero po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu i konsultacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Premier Autonomii Palestyńskiej: Netanjahu głównym niszczycielem procesu pokojowego

Premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Sztajeh w reakcji na słowa Netanjahu oświadczył, że "przywódca Izraela jest głównym niszczycielem procesu pokojowego".

Dolina Jordanu rozciąga się od Morza Martwego na południu do izraelskiego miasta Bet Szean na północy. Stanowi ok. 30 procent terenów Zachodniego Brzegu Jordanu.

Izrael i Palestyńczycy