Świat

Premierem zostaje po raz trzeci. Szejk Sabah ponownie powołany na stanowisko szefa rządu

Premierem zostaje po raz trzeci. Szejk Sabah ponownie powołany na stanowisko szefa rządu

Szejk Sabah al-Chalid as-Sabah ponownie został premierem Kuwejtu - poinformowała tamtejsza agencja prasowa KUNA. W połowie stycznia dymisję złożyli wszyscy dotychczasowi ministrowie.

Szejka powołał na urząd premiera emir Kuwejtu Nawaf al-Ahmad as-Sabah - poinformowała w niedzielnej depeszy agencja Reutera. Sabah al-Chalid as-Sabah ma przedstawić emirowi skład nowego gabinetu do zatwierdzenia - przekazał Reuters, powołując się na doniesienia kuwejckiej państwowej agencji informacyjnej KUNA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Prasa w Kuwejcie informowała wcześniej, że rezygnacja ministrów nastąpiła "w związku z rozwojem sytuacji w relacjach między Zgromadzeniem Narodowym i rządem oraz tego, czego wymaga interes narodowy". Więcej szczegółów nie przekazano.

Wcześniej deputowani kuwejckiego parlamentu złożyli wniosek o przesłuchanie premiera między innymi w sprawie składu gabinetu, który "nie odzwierciedla" wyniku wyborów.

Rząd Kuwejtu podał się do dymisji

Po raz trzeci szefem rządu

Szejk Sabah al-Chalid as-Sabah już po raz trzeci stanie na czele rządu. Po raz pierwszy został premierem w grudniu 2019 roku, a po raz drugi został nim w grudniu zeszłego roku.

Obecnie najpoważniejszym problemem Kuwejtu wydają się być finanse zrujnowane przez niskie ceny ropy i pandemię COVID-19. Kraj boryka się z deficytem budżetu w wysokości 46 mld dolarów, a prawo dotyczące długu państwowego od dawna jest przedmiotem sporu między rządem a parlamentem.