Świat

Rumun Mircea Geoana zastępcą Jensa Stoltenberga

Rumun Mircea Geoana zastępcą Jensa Stoltenberga
NATO to najpotężniejszy militarny sojusz na świecie

Nowym zastępcą sekretarza generalnego NATO będzie Rumun Mircea Geoana - ogłosił w środę szef Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

"Jestem szczęśliwy mogąc ogłosić powołanie Mircei Geoany. (...) Jest on zagorzałym zwolennikiem transatlantyckich więzi i wniesie ze sobą długie doświadczenia polityka i dyplomaty" - napisał sekretarz generalny Sojuszu w oświadczeniu.

Geoana będzie pierwszym Rumunem na tym stanowisku i zastąpi na nim Rose Gottemoeller ze Stanów Zjednoczonych, która sprawowała funkcję od października 2016 roku.

"Jestem bardzo wdzięczny Rose Gottemoeller. Jej dyplomatyczne umiejętności i ekspertyza w dziedzinie polityki bezpieczeństwa międzynarodowego były bezcenne dla Sojuszu, który stale adaptuje się do coraz bardziej nieprzewidywalnego środowiska bezpieczeństwa (światowego - red.)" - zaznaczył Jens Stoltenberg.

Mircea Geoana jest twórcą i prezesem Aspen Institute Romania. Był też przewodniczącym Senatu w Bukareszcie, ministrem spraw zagranicznych i ambasadorem w Stanach Zjednoczonych.

Funkcję zastępcy NATO przejmie w połowie października.