Świat

"Serdeczne rozmowy". Prezydent z małżonką na audiencji u papieża

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził Watykan. "Serdeczne rozmowy odbyły się w związku ze stuleciem urodzin świętego Jana Pawła II i 40. rocznicą założenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego 'Solidarność'" - głosi komunikat Stolicy Apostolskiej.

"Jego Świątobliwość Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom" - napisał prezydent na Twitterze po audiencji.

Po rozmowie z Franciszkiem w papieskiej bibliotece w Pałacu Apostolskim, prezydent rozmawiał z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało po spotkaniu, że w trakcie rozmowy papież i prezydent poruszyli interesujące obie strony tematy dotyczące misji Kościoła, wśród nich promocja rodziny i edukacji młodzieży. Wśród międzynarodowych tematów Watykan wymienił trwający kryzys pandemii, sytuację regionalną i bezpieczeństwo.

"Serdeczne rozmowy odbyły się w związku ze stuleciem urodzin świętego Jana Pawła II i 40. rocznicą założenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego 'Solidarność'" - głosi komunikat.

Prezydent wręczył papieżowi Franciszkowi upominek w postać kopii obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki Warszawy - przekazały źródła w Kancelarii Prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda na audiencji u papieża Franciszka VATICAN MEDIA/PAP/EPA

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego papież przyjął na audiencji, odkąd w marcu również w Watykanie wprowadzono restrykcje sanitarne i tzw. lockdown w związku z pandemią koronawirusa.

Po wizycie w Pałacu Apostolskim prezydent Duda z małżonką wraz z całą delegacją udał się do bazyliki watykańskiej na mszę przy grobie św. Jana Pawła II, którego stulecie urodzin przypada w tym roku.