Świat

Trump wygłosił pożegnalne przemówienie. "Modlimy się o sukces nowej administracji"

Trump wygłosił pożegnalne przemówienie.

Ustępujący prezydent USA Donald Trump w pożegnalnym przemówieniu podsumował cztery lata swoich rządów. - W tym tygodniu zainaugurujemy nową administrację i modlimy się o jej sukces w utrzymywaniu Ameryki bezpiecznej i dostatniej – powiedział w upublicznionym na stronie Białego Domu nagraniu.

- Zrobiliśmy to, po co przyszliśmy i dużo więcej. Ponad wszystko utwierdziliśmy świętą zasadę, że w Ameryce rząd odpowiada na potrzeby ludzi  – stwierdził ustępujący prezydent. Przekazał przy tym nowej administracji "najlepsze życzenia". - W tym tygodniu zainaugurujemy nową administrację i modlimy się o jej sukces w utrzymywaniu Ameryki bezpiecznej i dostatniej - powiedział.

- Nasz program nie był prawicowy ani lewicowy, nie był republikański ani demokratyczny, ale był prowadzony dla dobra narodu, a to oznacza, że całego narodu – stwierdził Donald Trump. Odnosząc się do polityki zagranicznej, podkreślił że Stany Zjednoczone "zrewitalizowały swoje sojusze i zabiegały, by inne kraje sprzeciwiły się Chinom jak nigdy wcześniej". – W rezultacie działań naszej śmiałej dyplomacji uzyskaliśmy kilka historycznych paktów pokojowych na Bliskim Wschodzie. Jestem szczególnie dumny z tego, że jako jeden z pierwszych prezydentów od dekad, nie rozpocząłem żadnej wojny – podkreślił.

Donald Trump wygłosił pożegnalne przemówienieYou Tube/The White House

Biden przejmuje władzę

Joe Biden w środę obejmie najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych. Listopadowy wybór demokraty na 46. prezydenta zatwierdziło w grudniu ubiegłego roku Kolegium Elektorów, a 7 stycznia oficjalnie potwierdził Kongres. Uroczyste zaprzysiężenie Joe Bidena przez prezesa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Johna Robertsa rozpocznie się o godzinie 18 polskiego czasu, chwilę wcześniej zaprzysiężona zostanie Kamala Harris.

Ze względu na pandemię COVID-19 i z obawy przed kolejnymi zamieszkami, w tym roku ceremonia odbędzie się bez udziału tłumów – na miejscu świadkami wydarzenia ma być zaledwie kilkaset osób. Przed zaprzysiężeniem amerykański hymn odśpiewa Lady Gaga. Uroczystość poprzedzą wydarzenia upamiętniające Martina Luthera Kinga i ofiary pandemii.

Podczas zaprzysiężenia 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie obowiązywać będzie nadal stan wyjątkowy. W mieście będzie ponad 26 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej, około połowa z nich w stanie gotowości. Centrum Waszyngtonu będzie odcięte, a ulice, mosty i metro zamknięte.