Świat

Tymczasowa prezydent Boliwii uznała Guaido prezentem Wenezueli

Tymczasowa prezydent Boliwii uznała Guaido prezentem Wenezueli

Rząd tymczasowej prezydent Boliwii Jeanine Anez uznał w czwartek Juana Guaido jako prezydenta Wenezueli. Za rządów Evo Moralesa Boliwia była w gronie państw, które odrzucały decyzję Guaido, a sam Morales niezmiennie uważał się za sojusznika Nicolasa Maduro.

- Rząd Jeanine Anez uznaje prezydenta Juana Guaido - oświadczyła boliwijska minister łączności Roxana Lizarraga.

Wiceprzewodnicząca Senatu Jeanine Anez obwołała się we wtorek tymczasowym prezydentem Boliwii. Deklaracja ta nastąpiła na sesji parlamentu mimo braku kworum w wyniku bojkotu obrad, przeprowadzonego przez lewicową partię byłego prezydenta Evo Moralesa.

Przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido w styczniu obwołał się tymczasowym prezydentem Wenezueli, a wybory prezydenckie, w których wygrał Nicolas Maduro, uznał za przeprowadzone z naruszeniem demokratycznych standardów, a więc nielegalne.

Juan Guaido do tej pory został uznany przez około 50 krajów na całym świecie, w tym USA i Polskę, a także przez Unię Europejską.

Morales podaje się do dymisji

Za rządów Moralesa Boliwia była w gronie państw, które kategorycznie odrzucały decyzję Juana Guaido, a sam Morales niezmiennie uważał się za sojusznika Maduro.

Po ostatnich wydarzeniach w Boliwii, gdzie po fali protestów społecznych wywołanych przez kontestowane wyniki wyborów prezydenckich Evo Morales podał się do dymisji, Maduro oznajmił, że ustąpienie dotychczasowego prezydenta Boliwii to efekt "zamachu stanu".

Jeanine Anez zaprzeczyła, jakoby w jej kraju doszło do zamachu stanu i zaapelowała o pokojowe przekazanie władzy i odejście od "totalitarnego reżimu".