Świat

USA wzywają do "natychmiastowego wstrzymania działań wojskowych"

USA wzywają do

Departament Stanu USA wezwał Azerbejdżan i Armenię do "natychmiastowego zaprzestania działań wojskowych" i potępił eskalację przemocy w Górskim Karabachu. Głos w tej sprawie zabrał także prezydent Donald Trump.

"Stany Zjednoczone najmocniej jak się da potępiają eskalację przemocy" - głosi niedzielne oświadczenie Departamentu Stanu.

"Uniknąć dalszej eskalacji"

Zastępca sekretarza stanu USA Stephen Biegun rozmawiał w niedzielę telefonicznie z szefami MSZ Armenii i Azerbejdżanu. Wezwał obie strony do "natychmiastowego wstrzymania działań wojskowych". Zaapelował też o korzystanie z "bezpośrednich kanałów komunikacji", by "uniknąć dalszej eskalacji".

"Stany Zjednoczone są przekonane, że uczestniczenie w eskalacji przemocy zewnętrznych podmiotów byłoby wyjątkowo niepomocne i tylko zwiększyłoby regionalne napięcia" - głosi oświadczenie resortu amerykańskiej dyplomacji.

Niedługo później sytuację w Górskim Karabachu skomentował prezydent USA. - Przyglądamy się temu (konfliktowi) bardzo pilnie. Mamy wiele dobrych kontaktów w tym rejonie. Zobaczymy, czy możemy go zahamować - powiedział Trump w niedzielę wieczorem na briefingu prasowym.

Donald Trump chce zakończyć walki na Górskim KarabachuEPA/Chris Kleponis

W rezultacie starć między siłami zbrojnymi obu państw, najpoważniejszych od 2016 r., co najmniej kilkudziesięciu wojskowych i cywilów poniosło w niedzielę śmierć. Oba kraje wprowadziły stan wojenny.

Czytaj także: Przywódca enklawy potwierdza: straciliśmy w walkach część terytorium

Górski KarabachPAP/DPA