Świat

Za atakiem hakerskim na twitterowe konta stał "17-letni dzieciak, który ukończył liceum"

Za atakiem hakerskim na twitterowe konta stał

Mózgiem ataku hakerskiego na twitterowe konta celebrytów, polityków i miliarderów stał 17-latek z Florydy – poinformował w piątek Departament Sprawiedliwości USA. Oskarżeni zostali jeszcze dwaj równie młodzi mężczyźni.

17-letni mieszkaniec Florydy, 19-letni Brytyjczyk i 22-letni mężczyzna z Orlando (w stanie Floryda) zostali oskarżeni o – przekazał Departament Sprawiedliwości USA. Jak ustalili śledczy, mózgiem operacji był 17-letni Graham Clark z Tampy (w stanie Floryda). Nastolatkowi postawiono 30 zarzutów kryminalnych.

Graham Clark wyłudził co najmniej 100 tysięcy dolarów, wysyłając z twitterowych kont celebrytów, polityków i miliarderów, łącznie 45 osób, zachęty do wysyłania tysiąca dolarów w bitcoinach. W zamian obiecywał odesłanie dwóch tysięcy dolarów. - To 17-letni dzieciak, który ukończył liceum – powiedział prokurator stanowy Andrew Warren. – Ale żeby było jasne. To nie jest zwykły 17-latek – podkreślił.

Zdaniem służb za atakiem hakerskim na twitterowe konta stał 17-letni Graham ClarkReuters

Drugim oskarżonym o oszustwo i pranie brudnych pieniędzy, jest 19-letni Mason Sheppar, pochodzący z Bogner Regis w Wielkiej Brytanii, a 22-letni Nima Fazeli usłyszał zarzuty współudziału i podżegania do popełnienia przestępstwa – przekazał Departament Sprawiedliwości.

Konta celebrytów i polityków, w tym kandydującego z ramienia demokratów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Joe Bidena, byłego prezydenta USA Baracka Obamy, amerykańskiego przedsiębiorcy Elona Muska i celebrytki Kim Kardashian, zostały zhakowane podczas cyberataku dwa tygodnie temu. Wśród poszkodowanych są też raper Kanye West, założyciel Amazon.com Inc. Jeff Bezos, inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop Warren Buffett, współzałożyciel Microsoft Corp Bill Gates oraz konta firmowe Uber Technologies Inc i Apple Inc.