Świat

Zwolnił premiera z kwarantanny, podał się do dymisji

Zwolnił premiera z kwarantanny, podał się do dymisji

Dyrektor inspekcji sanitarnej w Sofii doktor Danczo Penczew podał się w poniedziałek do dymisji. W sobotę Penczew zwolnił premiera Bułgarii Bojko Borisowa z kwarantanny, po negatywnych wynikach dwóch testów na koronawirusa. Trzeci test w niedzielę dał wynik pozytywny.

Borisow został objęty kwarantanną po kontakcie w piątek z zainfekowanym wirusem SARS-CoV-2 wiceministrem budownictwa i rozwoju regionalnego. Kwarantanną objęto także innych członków rządu.

Premier w piątek i w sobotę przeszedł testy na obecność koronawirusa, które dały negatywny wynik. Penczew w sobotę zwolnił Borisowa z kwarantanny uzasadniając to wynikami badań oraz pełnieniem przez niego ważnego społecznie zajęcia, którego nie można przerwać.

CZYTAJ TAKŻE:

Premier Bułgarii Bojko BorisowOLIVIER HOSLET/EPA/PAP

Decyzja zapadła, chociaż główny inspektor sanitarny kraju Angeł Kunczew powiedział kilka dni temu, że negatywny wynik testu nie powinien oznaczać automatycznego zwolnienia z obowiązku izolacji.

Po tym, gdy u Borisowa potwierdzono infekcję, na kwarantannę skierowano także między innymi ministra zdrowia Kostadina Angełowa, mimo, że wynik jego testu był negatywny.

Prezydent Radew widział się z prezydentem Dudą

Wicepremier i minister obrony Krasimir Karakaczanow powiedział mediom, że premier jest w dobrym stanie i w środę weźmie udział w posiedzeniu rządu, które będzie miało formę telekonferencji.

Andrzej Duda, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i prezydent Bułgarii Rumen RadewKPRP/Igor Smirnow

W samoizolacji od poniedziałku jest prokurator generalny Iwan Geszew, który mógł zakazić się od członka rodziny. Poinformował, że jego obowiązki przejmie jego zastępca.

Prawie 38 tysięcy zakażonych, ponad tysiąc osób zmarło

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii wykryto 327 nowych zakażeń, a na COVID-19 zmarło kolejnych dziesięć osób. Do 2036 wzrosła liczba hospitalizowanych, z których 146 jest leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Po raz pierwszy od początku pandemii w marcu liczba aktywnych przypadków (18 441) przewyższyła liczbę osób, które wyzdrowiały (18 354). Jak prognozują eksperci różnica ta będzie się pogłębiać. W Bułgarii wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 37 889 osób, z których 1094 zmarło.

Władze dwóch kolejnych regionów, Wielkiego Tyrnowa i Błagojewgradu postanowiły zamknąć bary i dyskoteki. Jednocześnie właściciele tych placówek przygotowują się do ogólnokrajowych protestów przeciwko zamykaniu lokali.