Tech

120 budynków w Gdańsku nadal bez ogrzewania. "Uruchomiono mobilną wypożyczalnię grzejników"

120 budynków w Gdańsku nadal bez ogrzewania.

Trwa usuwanie awarii sieci ciepłowniczej, do której doszło przy Placu Komorowskiego w Gdańsku Wrzeszczu. W niedzielę rzeczniczka Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przekazała, że "większość systemu działa poprawnie", nadal jednak w 120 budynkach może nie być ogrzewania i ciepłej wody. Dla mieszkańców uruchomiono mobilną wypożyczalnię grzejników elektrycznych.

Po sobotniej awarii sieci ciepłowniczej w Gdańsku od godziny 11 pojawiły się przerwy lub zakłócenia w dostawach ciepłej wody i ogrzewania w dzielnicach: Brzeźno, Wrzeszcz, Żabianka, Zaspa, Przymorze, os. Wejhera, os. Tysiąclecia, Jelitkowo oraz Dolny Sopot. Po kilku godzinach w sobotę do większości mieszkań wróciło ciepło. Dziś ma wrócić do reszty osób.

"Większość systemu działa już poprawnie, wskaźniki pokazują również dość stabilną sytuację w najdalszych dzielnicach (Żabianka i zdecydowana większość Dolnego Sopotu). Największe zakłócenia mogą występować jeszcze w Dolnym Sopocie za ul. Chopina" - poinformowała w komunikacie prasowym Jadwiga Grabowska z Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC).

Dodała, że ciepło powinno wrócić w niedzielę do mieszkańców: Wrzeszcza Dolnego (ulice: Chrobrego, Gołębia, Legionów, Aldony, Grażyny, Kilińskiego, Pestalozziego, Lelewela i Wallenroda) i Zaspy (ulice: Jana Pawła II, Bajana, Dywizjonu 303, Hynka, Skarżyńskiego, Nagórskiego).

- Jesteśmy w tej chwili już na dość dobrym etapie w tym znaczeniu, że do większości mieszkańców, którzy wczoraj byli pozbawieni ciepła, to ciepło już wróciło. Mamy sygnały też, że wraca do tych najdalej oddalonych dzielnic, czyli Dolny Sopot, Żabianka mają już również ciepłe lub ciepławe kaloryfery. Mogą jeszcze zdarzać się zakłócenia - mówi w rozmowie z TVN24 Grabowska.

- Nie umiem jeszcze precyzyjnie powiedzieć, kiedy te 120 budynków, które w tej chwili jest pozbawionych ciepła i ciepłej wody będzie to ciepło miało, dlatego też rozdajemy tym mieszkańcom grzejniki - dodała.

Dla mieszkańców najdłużej objętych awarią rana na Placu Komorowskiego w Gdańsku uruchomiono mobilną wypożyczalnię grzejników elektrycznych.

Co trzeba zrobić?  1. Zgłoś się na infolinię GPEC (tel. 58 52 43 580) i przyjdź bezpośrednio do oznaczonego banerem punktu przy Placu Komorowskiego. 2. Podaj swoje dane i numer telefonu i weź grzejnik.3. Po zakończeniu awarii zwróć grzejnik do siedziby GPEC przy ul. Białej 1b.

-

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Mieszkańcy mogą wypożyczać grzejniki elektrycznetvn24

"Prosimy o zgłaszanie ewentualnych zakłóceń na węzłach i zanieczyszczeń filtrów w godzinach okołopołudniowych, gdyż rano, w związku z nasilonym poborem ciepłej wody, zakłócenia mogą chwilowo nasilać się. Przepraszamy Państwa za niedogodności" - podsumowała Grabowska.

Awaria sieci ciepłowniczej

Informacja o awarii przy Placu Komorowskiego w Gdańsku pojawiła się w sobotę około godziny 11. - Robimy wszystko, aby tak duża liczba mieszkańców nie była odcięta od ciepła. Nasze ekipy techniczne pracują na miejscu w celu jak najszybszego usunięcia usterki - mówiła w sobotę Jadwiga Grabowska.

Awaria sieci ciepłowniczej w GdańskuTVN24

Dodała, że komora na Placu Komorowskiego jest zalana. Dopiero po odpompowaniu wody pracownicy będą mogli zacząć naprawiać usterkę.

Na razie nie jest znana przyczyna wycieku. Według zapowiedzi usterka zostanie usunięta w niedzielę.

Do awarii doszło na Placu Komorowskiego w Gdańsku