Tech

Andrzej Duda na UW. Czekali na niego protestujący studenci z tęczowymi flagami

Andrzej Duda na UW. Czekali na niego protestujący studenci z tęczowymi flagami

Pojawienie się prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim wywołało protest studentów. Przed gmachem Auditorium Maximum zebrały się osoby oskarżające głowę państwa o homofobiczne wypowiedzi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Przed godziną 14 na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego zebrała się grupa protestujących. Jak dowiedział się reporter TVN24 Paweł Łukasik, ich wystąpienie jest spontaniczną reakcją na zapowiedź pojawienia się na uroczystej inauguracji roku akademickiego prezydenta Andrzeja Dudy.

- Prezydenta na razie tu nie ma, ale jest grupa kilkudziesięciu, może stu osób z dużą kolorową flagą – opisywał Łukasik. Pytał też uczestników o powód ich protestu. - Jesteśmy tutaj dlatego, że nie zgadzamy się, żeby pan Andrzej Duda wchodził na nasz Uniwersytet Warszawski, kiedy wypowiada się, że nie jesteśmy normalnymi ludźmi - stwierdziła jedna ze studentek.

Andrzej Duda przybył na inaugurację roku akademickiego UWMateusz Marek / PAP

Podobną odpowiedź reporter TVN24 usłyszał od innej osoby biorącej udział w akcji. - Protestujemy przeciwko wypowiedziom i działaniom (prezydenta - red.) - powiedział jeden z uczestników protestu. I dodał, że prezydent wypowiada się przeciwko prawom mniejszości.

Manifestujący zostali otoczeni na chodniku przez straż uniwersytecką. Gdy przed gmachem pojawił się pochód władz uczelni oraz przedstawicieli samorządu studenckiego, słychać było hasła "wolność, równość, akceptacja", "homofobia to zabijak". Duże emocje wzbudziło pojawienie się prezydenta. Protestujący gwizdali i wykrzykiwali różne hasła. Skandowali między innymi: "dzieciaki przez ciebie umierają".

Protest studentów Uniwersytetu WarszawskiegoMateusz Marek / PAP