Tech

Arcybiskup Gądecki przeciwny zbiórce podpisów pod projektem "Stop LGBT" na terenie kościołów. Komentarz Episkopatu

Arcybiskup Gądecki przeciwny zbiórce podpisów pod projektem

Inicjatorzy akcji "Stop LGBT" zbierają podpisy pod projektem nowelizacji ustawy, która zakazałaby organizacji parad równości w Polsce. Jak informowały media, w te działania włączyły się też niektóre parafie. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki stanowczo sprzeciwił się tej akcji. Proboszczowie otrzymali w tej sprawie list. - Jeżeli chodzi o kwestię organizacji zbiórek publicznych na terenie kościelnym, takie decyzje może podejmować tylko biskup w danym miejscu - powiedział ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Episkopatu.

Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przygotowanym przez przedstawicieli Fundacji Życie i Rodzina. Zakłada on nowelizację ustawy prawo o zgromadzeniach. Inicjatorzy akcji dążą m.in. do zakazu organizowania w Polsce parad równości. Aby nad projektem pochylił się Sejm, potrzebne jest 100 tys. podpisów.

W ub. tygodniu media informowały, że do akcji zbierania podpisów pod projektem przyłączyło się kilkaset parafii z całej Polski. Episkopat nie zajął w tej sprawie konkretnego stanowiska.

- Jeżeli chodzi o kwestię organizacji wszelkich zbiórek publicznych na terenie kościelnym takie decyzje może podejmować tylko biskup w danym miejscu. W związku z tym nie ma stanowiska episkopatu, czy taką zbiórkę należy zorganizować czy nie. Taką decyzję podejmuje każdy biskup ponieważ on ma taką autonomiczną władzę na terenie swojej diecezji - powiedział TVN24 ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Episkopatu.

Co zrobią biskupi?

"Gazeta" podała, że biskupi w sprawie zbierania przed kościołami podpisów pod tym projektem są podzieleni.

"Na zbieranie podpisów przed kościołami zgodził się metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. "I takie podpisy są zbierane" – odpisała nam białostocka kuria. Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel umył natomiast ręce i decyzję w tej sprawie scedował na proboszczów. Mają postępować "według własnego uznania" – podała gazeta.

Według "GW" zdecydowanym przeciwnikiem włączania Kościoła w promowanie projektu jest metropolita lubelski Stanisław Budzik, a także metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który również nie wspiera inicjatywy fundacji Kai Godek. Już wiadomo, że to tego grona dołączył również metropolita poznański.

List do proboszczów

Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała list, jaki otrzymali proboszczowie z archidiecezji poznańskiej. W liście podpisanym przez wikariusza generalnego biskupa Szymona Stułkowskiego i przez kanclerza kurii ks. prałata Ireneusza Dosza zawarte jest stanowisko abpa Gądeckiego w sprawie projektu ustawy "Stop LGBT".

"W nawiązaniu do akcji zbierania podpisów pod społecznym projektem ustawy "Stop LGBT", który promuje Kaja Godek, informujemy, że ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki nie wyraził zgody na jej promowanie i przeprowadzanie na terenach kościelnych archidiecezji poznańskiej" – napisano w liście.

Rzecznik prasowy poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak nie chciał komentować sprawy listu ani odnosić się do stanowiska abpa Gądeckiego w sprawie projektu ustawy "Stop LGBT".