Tech

Autobus wypełniony plastikowymi butelkami. "Jest tego bardzo dużo, za dużo"

Autobus wypełniony plastikowymi butelkami.
Autobus wypełniony plastikowymi butelkami

Autobus wypełniony po brzegi, a kilka worków i tak się nie zmieściło. Plastikowe butelki przez pięć dni zbierali uczniowie z czterech gdańskich szkół podstawowych. Akcja organizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku ma zwrócić uwagę na problem ilości plastiku w codziennym życiu. - Jeśli w ciągu pięciu dni zebraliśmy tyle butelek, to ile ich zbieramy w ciągu miesiąca? - zastanawia się Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM.

Akcja zorganizowana została w sobotę w Gdańsku podczas pikniku komunikacyjnego pod hasłem "Chodź z nami będziesz EKO" w ramach trwającego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

- Puste butelki plastikowe zbierane były przez pięć dni przez dzieci ze szkół podstawowych w Gdańsku. Tylko cztery szkoły wzięły udział w tym challenge’u - tłumaczy Zygmunt Gołąb.

Zebrane worki z butelkami organizatorzy ułożyli w autobusie, pomijając siedzenia, które zostały dodatkowo zabezpieczone folią. Układając w ten sposób, nie wszystkie worki się zmieściły.

- Cieszę się, że mamy te butelki tutaj w workach. Jestem dumny z dzieciaków, że dały radę je zebrać. Natomiast jest ten duży wciąż problem wykorzystania plastiku w naszym życiu i to obrazuje najlepiej, ile tego plastiku zużywamy - mówi Gołąb. - Jest tego bardzo dużo, za dużo - dodaje.

Butelki trafią do utylizacji

Rzecznik zauważa, że dzieciom udało się zebrać butelki, które trafią do recyklingu, ale wiele jest też wyrzucanych na ulicę, do morza, rzeki, jeziora.

- Dobrze, że obudziła się świadomość ekologiczna i, że ludzie już segregują odpady - mówi i dodaje, że mimo wszystko plastiku jest za dużo.

- Jeśli w ciągu pięciu dni zebraliśmy tyle butelek, to ile ich zbieramy w ciągu miesiąca - zastanawia się.

Zgodnie z planem, worki zostały później przełożone do innego auta i mają teraz trafić do zakładu utylizacji.