Tech

Budowa S17. Przy węźle Lubelska wkrótce po "docelowej jezdni"

Budowa S17. Przy węźle Lubelska wkrótce po

Kolejny fragment nowej trasy S17 będzie dostępna dla kierowców – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o odcinek w rejonie węzła Lubelska.

Według informacji przekazanych przez GDDKiA, w najbliższych dniach kierowców jadących z Warszawy w kierunku Lublina czeka zmiana organizacji ruchu w obrębie węzła Lubelska na przyszłej S17.

"Zamiast korzystać z tymczasowego objazdu po łącznicach węzła wjadą na docelową betonową jezdnię w kierunku Lublina. Na razie będą mieli do dyspozycji jedną jezdnię, na której ruch będzie odbywać się w obu kierunkach. Zapewniono tymczasowe zatoki autobusowe oraz przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną pomiędzy nimi" - podano.

Przebieg trasy S17GDDKiA

Co się dzieje na budowie S17

GDDKiA wskazała, że na węźle Lubelska, w ramach robót drogowych układana jest podbudowa z kruszywa, prowadzone są roboty brukarskie. Robotnicy zabezpieczają konstrukcję substancjami antykorozyjnymi, układają nawierzchnię na chodnikach, instalują oświetlenie.

Zaawansowanie prac sięga 73 procent. Termin zakończenia budowy to marzec 2021 roku. Jak przyznaje GDDKiA, jest on wydłużony "z powodu długotrwałego postępowania administracyjnego związanego z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID)".

W komunikacie dodano, że na sąsiednim węźle Góraszka zostanie uruchomiony przejazd na ciągu głównym obiema jezdniami, a za węzłem ruch z powrotem zostanie przekierowany na jedną jezdnię. Taka zmiana zdecydowanie ułatwi przejazd, gdyż kierowcy nie będą korzystali już z krętej drogi objazdowej. Po wprowadzeniu nowej organizacji ruchu wykonawca przystąpi do rozbiórki ok. 300-metrowego odcinka starej DK17 i budowy nowej nawierzchni z betonu. Będzie mógł też dokończyć prace na łącznicach, przez które przebiegał objazd.

Według dyrekcji, na pozostałych dwóch odcinkach S17 od węzła Lubelska do końca obwodnicy Kołbieli inwestycja jest zaawansowana na poziomie 82 procent.

Kiedy koniec budowy?

Prace przy budowie dwóch odcinków mają zakończyć się w czwartym kwartale tego roku, ale w wakacje wykonawca planuje udostępnić obie jezdnie budowanej drogi S17 na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu. Ma to usprawnić ruch między Lublinem a Warszawą.

Otwarcie kolejnego odcinka S17

wideo 2/2