Tech

Ciech przegrywa ze skarbówką. Musi się rozliczyć z 25 mln zł podatku VAT

Ciech przegrywa ze skarbówką. Musi się rozliczyć z 25 mln zł podatku VAT

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie utrzymał w mocy decyzję z 30 sierpnia 2019 roku. Tym samym Ciech musi się rozliczyć z 25 731 601 zł. To wysokość zobowiązania podatkowego spółki zależnej Ciechu z tytułu VAT.

Czytaj więcej: Szef skarbówki: już niedługo wszystko załatwimy przez internet

Zdaniem urzędników spółka źle rozliczyła się w grudniu 2014 roku. Zakwestionowali prawo odliczenia podatku VAT od części wkładu niepieniężnego (aport) wniesionego przez Ciech Soda Polska (CSP) na kapitał zapasowy Cerium Finance.

Czytaj więcej: Skarbówka mało przyjazna. Jesteśmy w ogonie Europy

"Spółka zależna oraz jej doradcy nie zgadzają się ze stanowiskiem organu drugiej instancji, dlatego spółka zależna zamierza złożyć skargę na decyzję drugiej instancji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie" - czytamy w komunikacie Ciechu.

Nie podałeś aktualnych danych? Zapłacisz VAT za kontrahenta

Swoje stanowisko opiera między innymi na tym, że spółka zależna i Cerium Finance uzyskały interpretacje podatkowe wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, do których się zastosowały rozliczając korektę podatku VAT w miesiącu otrzymania faktury korygującej, tj. w lipcu 2018 roku, a nie w rozliczeniu za grudzień 2014 roku jak wskazują urzędnicy skarbówki.

Czytaj więcej: Kontrola skarbówki dot. PIT. Zapłacił ponad 55 mln zł

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce.

Źródło:ISBnews