Tech

Jednego dnia zaszczepili 940 osób. "Można więcej"

Jednego dnia zaszczepili 940 osób.

Zaszczepili już ponad 3800 osób z grupy zero, po weekendzie planowali zaszczepić kolejne pięć tysięcy. - Mamy moce przerobowe - zapewnia dr Daria Springer, koordynatorka działań w masowym punkcie szczepień na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przychodzą tam też seniorzy, którzy chcą osobiście zapisać się na przyjęcie swojej dawki.

Punkt działa od poniedziałku, na terenie tymczasowego szpitala, który powstał na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Szczepienia przebiegają sprawnie i bez tłumów, bo pacjenci z grupy zero są wcześniej rejestrowani na konkretne godziny. Przez ostatnie pięć dni szczepiono tam pracowników Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i medyków z innych placówek.

Punkt masowych szczepień działa również w sobotęTVN24

Przy sześciu stanowiskach pielęgniarskich swoją dawkę przyjęło ponad 3800 osób z grupy zero. Rekord padł w czwartek, kiedy zaszczepiono 940 pacjentów. - Można więcej, natomiast musimy pamiętać, że będziemy też podawali drugie dawki. Dlatego na jeden czas musimy planować osoby na pierwszą dawkę z grupy populacyjnej oraz podanie drugich dawek grupie zero. Dlatego teraz maksymalnie nie działamy, żeby zostawić nasze moce przerobowe na połączenie się dwóch grup jednocześnie - tłumaczy dr Springer.

"Zamówienie widnieje jako częściowo realizowane"

Wiele wskazuje na to, że kadra placówki po weekendzie będzie pracowała na mniejszych obrotach. Po godzinie 12 w sobotę szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował: "Wstrzymujemy transport 330 tys. szczepionek dla grupy 0 do szpitali węzłowych do momentu, gdy Pfizer dostarczy nam harmonogram dostaw".

- Myśleliśmy, że w przyszłym tygodniu uda nam się zaszczepić około pięciu tysięcy osób. Mamy moce przerobowe, zaszczepimy wszystkich, których nam się uda. Jeśli zostanie zrealizowane nasze zamówienie, wszystkie osoby zostaną zaszczepione według planu. Wiemy, że zostały wstrzymane dostawy, natomiast nasze zamówienie widnieje jako częściowo zrealizowane, więc mamy nadzieję, że tę część dostaniemy - liczy Springer.

- Na poniedziałek zostało nam 200 dawek. Jeśli dostawa nie dojedzie, będziemy musieli odwołać te szczepienia. Ale z decyzją poczekajmy do poniedziałku - dodaje.

Od 25 stycznia na MTP będą mogli się szczepić też seniorzyTVN24
Jeden z gabinetów zabiegowych na MTPTVN 24

JAK ZAPISAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIA? DOWIEDZ SIĘ Z TVN24.PL

Zaszczepią też seniorów. "240 dawek dziennie"

Od 15 stycznia na szczepienie mogą się rejestrować seniorzy. Wielu poznaniaków postanowiło więc osobiście przyjść na teren MTP i poprosić pracowników o to, żeby wpisali ich na listę oczekujących. - Pozostawiają nam imię, nazwisko, PESEL, numer telefonu. Będziemy wprowadzać ich dane, a oni otrzymają smsa potwierdzającego termin wyznaczonego dla nich szczepienia - zapewnia Daria Springer.

Ze względu na duże zainteresowanie, punkt otworzył się również w sobotę. Między godziną 8 a 15 udało się zaszczepić 700 pacjentów z grupy zero.

Jak zapowiadają władze tymczasowego szpitala, czyli dyrekcja Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, pawilon MTP od 25 stycznia będzie również punktem szczepień seniorów. Zmienią się wtedy zasady jego działania. Będzie czynny przez siedem dni w tygodniu, w godzinach 8-20.

- W grupie zero szczepiliśmy tyle osób, ile mogliśmy zaszczepić dziennie, mając do tego przeszkolony personel. Natomiast w grupie populacyjnej (seniorzy 70+ - red.) zostały narzucone odgórnie pewne limity, my jako szpital węzłowy dostaliśmy dużo. Będziemy podawać 240 dawek dziennie - zapowiada Springer.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL O KORONAWIRUSIE

Przed zabiegiem należy wypełnić specjalny formularzTVN 24