Tech

Katecheta podczas lekcji do dzieci o Halloween i "sakramentalnych dziwkach". Już ich nie uczy

Katecheta podczas lekcji do dzieci o Halloween i

Katecheta ze szkoły podstawowej w Rokietnicy pod Poznaniem miał podczas lekcji porównać dzieci zbierające cukierki na Halloween do "sakramentalnych dziwek". Rodzice złożyli w tej sprawie protest do dyrekcji. Nauczyciel przeprosił za swoje słowa i zrezygnował z prowadzenia zajęć w tej klasie.

O bulwersującej sprawie informuje "Gazeta Wyborcza".

Jak relacjonowała jedna z mam uczennicy szkoły podstawowej w Rokietnicy, słowa padły podczas lekcji odbywającej się 31 października. Katecheta miał wtedy opowiadać dzieciom o negatywnym podejściu Kościoła do Halloween.

- Powiedział, że dzieci, które chodzą po domach i zbierają tego dnia cukierki, zachowują się jak sakramentalne dziwki – mówi kobieta cytowana przez "Gazetę Wyborczą".

Rodzice powiadomili dyrekcję

Po sygnałach od dzieci, kilkoro rodziców napisało skargę na katechetę do dyrekcji szkoły. "Uważamy, że katecheta ten przekroczył wszelkie granice i nie powinien mieć kontaktu z dziećmi" - zaznaczyli.

Dyrektorka szkoły natychmiast wezwała nauczyciela "na dywanik". Ten słów się nie wyparł, ale przekonywał, że zostały wyrwane z kontekstu.

- Na następnej lekcji w mojej obecności przeprosił uczniów, którzy poczuli się urażeni jego sformułowaniami. Otrzymał również oficjalne upomnienie - poinformowała "Gazetę Wyborczą" Karolina Nawrocka, dyrektorka szkoły.

Katecheta zrezygnował

Na tym jednak sprawa się nie zakończyła. Jak informuje dziennik, w czwartek dyrektorka szkoły spotkała się w tej sprawie z rodzicami. Uczestniczył w nim nauczyciel religii i ponownie przeprosił za swoje słowa. Kolejnego dnia poinformował, że nie będzie już dłużej uczył dzieci z tej klasy.

- To jest historia ze starożytności, ale nie chcę już o niej mówić. Chciałem dla dzieci jak najlepiej, bo zależy mi na ich zbawieniu. I tyle - tłumaczył "Wyborczej".

Do poznańskiej kurii skarga rodziców nie trafiła.

Kościół a Halloween

Kościół w Polsce od lat powtarza, że Halloween "to zwyczaj obcy naszej kulturze, tradycji i wierze".

- Chrześcijanie nie świętują Halloween. Świętujemy uroczystość Wszystkich Świętych oraz pamiętamy o tych, którzy odeszli, szczególnie w Dzień Zaduszny – podkreślał 30 października rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak dodawał, orszaki i bale świętych organizowane w przeddzień Wszystkich Świętych cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. - To pozytywna alternatywa dla Halloween - mówił.

Do bojkotowania Halloween konsekwentnie zachęca Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Przed rokiem bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP mówił: - Halloween jest antychrześcijańskie i niebezpieczne, ponieważ promuje kulturę śmierci, popycha ku mentalności ezoterycznej i magii.

Dlatego w odpowiedzi na wezwanie kościelnych hierarchów w wielu miastach i miasteczkach organizowane są w ostatnich dniach października np. korowody świętych.