Tech

Kierowca miejskiego autobusu zakażony koronawirusem. 29 osób trafiło na kwarantannę

Kierowca miejskiego autobusu zakażony koronawirusem. 29 osób trafiło na kwarantannę

Jak zapewnia rzeczniczka ratusza, zakażony kierowca nie miał kontaktu z pasażerami, a jedynie z pracownikami Miejskich Zakładów Autobusowych. Wszystkie te osoby służby sanitarne objęły kwarantanną.

Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza, przekazała w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że w związku z tym na kwarantannę skierowano 29 osób, które miały kontakt z zakażonym pracownikiem MZA. - Służby sanitarne objęły kwarantanną 24 kierowców oraz 5 pracowników administracyjnych - powiedziała Gałecka.

W poniedziałek na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację, że w ubiegłym tygodniu w MZA w Warszawie miało się odbyć szkolenie BHP dla kierowców. Miał w nim uczestniczyć zakażony kierowca. Zapytaliśmy o to w ratuszu. - Nie potwierdzam takiej informacji i jednocześnie uspokajam, że zakażony kierowca nie miał kontaktu z pasażerami. Właśnie po to w pojazdach komunikacji miejskiej powstały wydzielone strefy, żeby chronić bezpieczeństwo pasażerów - mówi Gałecka.

Jak zaznacza rzeczniczka, pomimo kryzysu wywołanego epidemią COVID-19, sytuacja w Warszawskim Transporcie Publicznym jest stabilna. - W poniedziałek na ulice Warszawy nie wyjechały tylko dwie brygady autobusowe i dziewięć tramwajowych. W przypadku metra i pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej zapewniony jest pełny skład. Nawet jeśli część załogi nie będzie mogła przyjść do pracy, skorzystamy z rezerwy - dodaje.

W poniedziałek, w porannym szczycie, na ulice stolicy wyjechało 1467 autobusów, 414 tramwajów, a także 36 pociągów metra na linii M1 i 15 pociągów na linii M2.

Liczą pasażerów i reagują

Od ubiegłego tygodnia w Warszawie we wszystkie dni tygodnia obowiązują świąteczne rozkłady jazdy. Tam, gdzie jest to potrzebne niektóre linie są wzmacniane dodatkowymi kursami w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Jak zapewniają przedstawiciele ZTM, pracownicy codziennie w około 40 punktach miasta sprawdzają napełnienie autobusów i tramwajów. Zbierane są dane z bramek wejściowych metra oraz liczników pasażerów z autobusów, które są w nie wyposażone. Informacje są analizowane i na ich podstawie przygotowywane są zmiany w rozkładach jazdy.