Tech

Koronawirus "zamknął" tam szpitalne oddziały i komendę policji. "Musimy tę falę zatrzymać"

Koronawirus

W sobotę zamknięto oddziały w miejscowym szpitalu, a w niedzielę komendę policji. Trzeba było też ewakuować zakażonych pacjentów. Koronawirus mocno zaatakował Krotoszyn. Na ten niewielki powiat przypada blisko 30 procent wszystkich przypadków zachorowań w Wielkopolsce. Głównym ogniskiem jest szpital. - Musimy tę falę zatrzymać – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

- Sytuacja w Krotoszynie jest obecnie najgorsza, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce - powiedział w niedzielę wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Według najnowszych raportów zakażone są 84 osoby. Niemal co trzecia osoba zakażona koronawirusem w Wielkopolsce pochodzi właśnie z tego powiatu. - Spodziewamy się, że będzie ich (zakażeń - red.) jeszcze więcej – mówił wojewoda.

W Radiu SUD, powiat krotoszyński nazwał "czarnym punktem na mapie Wielkopolski".

- Zwróciłem się do starosty między innymi o pilne wskazanie miejsca, w którym zostanie uruchomiony obiekt kwarantanny zbiorowej dla mieszkańców powiatu. Obecna sytuacja to nie wynik błędów jednego podmiotu, a system naczyń połączonych. Musimy tę falę zatrzymać - powiedział w poniedziałek wojewoda, który przeprowadził wideokonferencję ze starostą krotoszyńskim, burmistrzem miasta, dyrektorem szpitala oraz służbami i instytucjami z terenu powiatu.

Wojewoda rozważał zamknięcie powiatu

Jak podkreśla, najważniejszy jest teraz apel do mieszkańców powiatu krotoszyńskiego o przestrzeganiu zaleceń rządu w walce z koronawirusem. - Doszły mnie słuchy, że część z nich wyjeżdża na zakupy do ościennych powiatów. A to jest niedopuszczalne, bo teraz trzeba ograniczyć tę formę aktywności – ocenił wojewoda.

Wojewoda jeszcze w niedzielę nie wykluczał nawet zamknięcia powiatu i odizolowania mieszkańców. - Rozważamy różne scenariusze, natomiast dziś na pewno nie możemy wskazać jednoznacznie, że nastąpi jakieś zamknięcie powiatu czy granic – powiedział Radiu SUD Łukasz Mikołajczyk.

Na pytanie czy to prawda, że do Krotoszyna zmierza wojsko, odpowiedział: - W tej chwili nie ma to jeszcze miejsca.

W poniedziałek poinformował, że obecnie nie są rozważane plany zamknięcia powiatu czy wprowadzenia dodatkowych ograniczeń. Zaapelował jednak o "podjęcie energicznych działań przez władze i służby na terenie powiatu, żeby zapewnić rygorystyczne przestrzeganie ograniczeń istniejących, w szczególności tych, które dotyczą poruszania się". Chodzi m.in. o kontrolowanie sposobów korzystania z ogródków działkowych, a także lasów i parków oraz innych miejsc na obrzeżach Krotoszyna.

Uruchomiono dwa izolatoria

Wojewoda poinformował ponadto o uruchomieniu specjalnego adresu e-mail dla mieszkańców krotoszyńskiego ([email protected]), pod którym mogą uzyskać informacje na temat podejmowanych działań oraz zgłaszać bieżące problemy. Ponadto w pilnych sprawach do dyspozycji mieszkańców będzie specjalny numer telefonu – 735 271 066.

Powiat krotoszyński uruchomił na razie dwa izolatoria dla personelu szpitala w Krotoszynie, przechodzącego kwarantannę. Obecnie celem działań jest przygotowanie odrębnego miejsca, w którym na wyniki testów bezpiecznie mogliby oczekiwać mieszkańcy powiatu. Wojewoda sfinansuje działalność miejsca kwarantanny zbiorowej. – Do tej pory powiat krotoszyński takiej potrzeby nie zgłaszał. Środki na ten cel są zabezpieczone, takie miejsce możemy uruchomić natychmiast– dodaje Łukasz Mikołajczyk.

Szpital czeka odkażanie

Starostwo zobowiązało się do zorganizowania profesjonalnego odkażania pomieszczeń szpitala w Krotoszynie, aby możliwe było ponowne podjęcie pracy przez wszystkie zamknięte oddziały. Ponadto przed szpitalem zostanie ustawiony namiot do tzw.  triażu, czyli wstępnej selekcji pacjentów ze względu na ich stan zdrowia.

- Do szpitala jest kierowany sukcesywnie sprzęt ochronny, w czasie weekendu dostarczono miedzy innymi 60 kombinezonów, ponad 700 różnych maseczek, 1200 par rękawiczek i 100 litrów płynu dezynfekującego - wymienia Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda zwrócił się również do samorządów o rozpoznanie możliwości zapewnienia mieszkańcom powiatu do końca tygodnia maseczek ochronnych. Środki ochronne zostały również skierowane do domów pomocy społecznej w powiecie, np. DPS w Baszkowie otrzymał po 2 tysiące maseczek i rękawic ochronnych oraz 600 litrów płynów do dezynfekcji.

- Łukasz Mikołajczyk zaapelował także o powołanie koordynatora działań wszystkich jednostek pomocy społecznej w powiecie krotoszyńskim. Wojewoda zarządził także codzienne wideokonferencje z raportowaniem bieżącej sytuacji przez starostę krotoszyńskiego i burmistrzów oraz wójtów z terenu powiatu - informuje Stube.

W niedzielę Mikołajczyk poinformował z kolei, że wydał polecenie służbom sanitarnym, aby w trybie ekspresowym ustalono wszystkie kontakty pacjentów dodatnich z innymi osobami, a jednocześnie ustalono, gdzie pacjenci ze szpitala w Krotoszynie zostali przetransportowani.

Zamknięta komenda

W niedzielę z powodu zakażenia koronawirusem siedmiu policjantów z Krotoszyna, podjęto decyzję o zamknięciu komendy. Kwarantanną objęto łącznie 95 funkcjonariuszy z krotoszyńskiej jednostki.

Zamknięte oddziały

31 marca, zamknięto oddział wewnętrzny szpitala w Krotoszynie (woj. wielkopolskie). Powodem było stwierdzenie koronawirusa u ośmiorga pacjentów oddziału. Jedna z zakażonych kobiet zmarła.

Później służby sanitarne w Krotoszynie zdecydowały o zawieszeniu działalności czterech oddziałów. Powodem jest wszczęcie postępowania epidemiologicznego – poinformował rzecznik prasowy krotoszyńskiego szpitala Sławomir Pałasz.

Zawieszono działalność czterech oddziałów: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgicznego z pododdziałem urazów narządów ruchu, wewnętrznego z pododdziałem kardiologicznym oraz Zakładu Opieki Paliatywnej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

- Na tych oddziałach stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował Sławomir Palasz ze szpitala w Krotoszynie.

Personel objęto kwarantanną, a pacjentów przewieziono do innych szpitali.

W niedzielę wieczorem przeprowadzono natomiast ewakuację pacjentów zakażonych koronawirusem z Zakładu Opieki Paliatywnej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego do Poznania - poinformował rzecznik prasowy szpitala w Krotoszynie Sławomir Pałasz.

W tym trudnym momencie mogę zapewnić, że wszyscy pacjenci czasowo zamkniętych oddziałów szpitalnych zostali objęci należytą opieką, a ci których zdrowie tego wymagało, znajdują się w specjalistycznych placówkach medycznych. Szpital ściśle stosuje zalecenia Sanepidu, wspomagają nas służby Pana Wojewody. Każda z osób z personelu postępuje zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych, ma nasze wsparcie organizacyjne.Ciężki to czas dla pracowników SPZOZ Krotoszyn – nie tylko bezpośrednio związanych z sytuacją epidemiologiczną, ale i tych, którzy zorganizowali i organizują całe zabezpieczenie logistyczne, którzy wypełniają teraz swoje obowiązki nie bacząc na siły i czas.Dziękuję za ten wysiłek wszystkim tym osobom – lekarzom, pielęgniarkom, opiekunom medycznym, ratownikom medycznym, osobom pracującym w pracowniach diagnostycznych oraz w laboratorium, sekretarkom medycznym i rejestratorkom, kierowcom, pracownikom działu technicznego, sprzątaczkom, pracownikom administracji i wszystkim pozostałym osobom zatrudnionym w SPZOZ w Krotoszynie.  Apeluję po raz kolejny o przestrzeganie reguł wynikających z wprowadzenia stanu epidemii! Gorąco dziękuję wszystkim, którzy zaangażowani są w walkę z koronawirusem – policji, staży, pracownikom zarządzania kryzysowego, a także licznym darczyńcom i osobom wspierającym szpital i inne placówki.

-

Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów