Tech

Ma łączyć Pomorze ze Śląskiem. Wybrano wykonawcę kolejnego odcinka

Ma łączyć Pomorze ze Śląskiem. Wybrano wykonawcę kolejnego odcinka

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę kolejnego odcinka ekspresówki S11. Drogę od Zegrza Pomorskiego do Kłanina za około 478 milionów złotych wybuduje firma Mostostal Warszawa. Odcinek ma być gotowy w czwartym kwartale 2023 roku.

Jak podkreślił szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, S11 to bardzo ważna trasa dla mieszkańców Pomorza, która przyczyni się do rozwoju gospodarczego północno–zachodniej Polski. Według niego droga ta to przykład pokazujący, że obecny rząd dotrzymuje słowa.

- Przystąpiliśmy do prac przygotowawczych, ogłosiliśmy przetarg i dzisiaj podpisujemy umowę na realizację pierwszego odcinka na południe od Koszalina. W niedługim czasie podpiszemy kolejne umowy. Robimy wszystko, aby w następnej perspektywie budżetowej UE, środki na budowę S11 były zapewnione - oświadczył minister.

Głównie obwodnice

GDDKiA podała, że kontrakt obejmuje zaprojektowanie i budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej o nawierzchni bitumicznej na odcinku 19,3 km. Na opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) wykonawca ma 17 miesięcy od podpisania umowy, natomiast na roboty budowlane przewidziano 19 miesięcy (bez okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca). Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane w III kwartale 2021 roku. Droga powinna być gotowa w IV kwartale 2023 roku.

Droga S11 połączy Pomorze Środkowe ze Śląskiem przez Wielkopolskę. Dotychczas na tej trasie były realizowane głównie obwodnice miejscowości. Według Dyrekcji, kierowcy mogą już korzystać z obwodnic Poznania, Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i Szczecinka, trwa realizacja obwodnic Olesna i Kępna. Dla pozostałych odcinków S11 trwają prace przygotowawcze.