Tech

"Milionerzy": pytanie o efekt nocebo za 40 tysięcy złotych

Efekt nocebo szczególnie mogą odczuć hipochondrycy, nocne marki, szczęśliwe pary czy noworodki? Takie pytanie usłyszała w "Milionerach" pani Agnieszka Minczyńska z Bydgoszczy. Poprawna odpowiedź warta była 40 tysięcy złotych.

Pani Agnieszka Minczyńska rozpoczęła grę w poprzednim odcinku. Odpowiedziała wtedy na dwa pytania, po czym czas programu dobiegł końca. Wtedy też, przy pytaniu za tysiąc złotych, wykorzystała pierwsze koło ratunkowe - pytanie do publiczności.

Uczestniczka kontynuowała grę w kolejnym odcinku. Pytanie za 40 tysięcy złotych dotyczyło medycyny.

Efekt nocebo szczególnie mogą odczuć:

A: hipochondrycyB: nocne markiC: szczęśliwe paryD: noworodki

Pani Agnieszka nie była pewna, jaka jest poprawna odpowiedź. Skojarzyła, że efekt nocebo może mieć coś wspólnego z efektem placebo - czyli sytuacją, w której pacjent czuje się lepiej po zastosowaniu w terapii substancji lub działań obojętnych dla stanu zdrowia. W pewnej chwili chciała zaznaczyć odpowiedź A, jednak skorzystała z koła ratunkowego i zadzwoniła do przyjaciela. Pod telefonem czekała siostra zawodniczki, Marta.

Niestety, pani Marta również nie znała odpowiedzi. Tuż przed zakończeniem rozmowy powiedziała, że odrzuciłaby wariant A. Uczestniczka nie zmieniła jednak zdania i zaznaczyła pierwszą możliwość. Był to dobry wybór. Efekt nocebo szczególnie mogą odczuć hipochondrycy.

Czym jest efekt nocebo?

Efekt nocebo jest odwrotnością efektu placebo lub efektem ubocznym jego działania i polega na tym, że stan pacjenta pogarsza się z powodu braku wiary w skuteczność zastosowanych metod leczenia. Taki efekt szczególnie mogą odczuć chorzy na depresję i hipochondrycy. Poprawną odpowiedzią na pytanie z "Milionerów" jest A.