Tech

Motoryzacyjny gigant podejmuje "stanowcze kroki". Ogłosił zwolnienia w Polsce

Motoryzacyjny gigant podejmuje

Spółka Volkswagen Poznań ogłosiła redukcję zatrudnienia do końca przyszłego roku. "Prognozowany, zmniejszony popyt na nowe samochody wymaga już teraz podjęcia stanowczych kroków i dopasowania zapotrzebowania na personel do średnioterminowych planów produkcyjnych" - podkreślił prezes zarządu Volkswagen Poznań Jens Ocksen.

Spółka wskazała w przesłanym nam komunikacie, że trwająca pandemia COVID-19 na całym świecie i słaba sytuacja ekonomiczna "spowodowała niepewność oraz znaczące obniżki na rynkach zbytu Volkswagen Poznań".

"Globalna sytuacja gospodarcza nie pozostawia złudzeń. Pandemia koronawirusa spowodowała poważne straty na każdym z kontynentów. Konsekwencje w oczywisty sposób odczuwa także nasze przedsiębiorstwo" - zaznaczył Jens Ocksen.

Volkswagen Poznań zwolni część pracowników

Pod koniec kwietnia . "Po pięciu tygodniach przerwy, 27 kwietnia, wznowiliśmy produkcję samochodów w niepełnym wymiarze. Przez trzy tygodnie praca odbywała się tylko na jednej zmianie. Dzisiaj (18 maja) zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny pracy zwiększamy ilość produkowanych samochodów i rozpoczynamy pracę na trzy zmiany wciąż jednak w niepełnym wymiarze" - wyjaśnił prezes zarządu Volkswagen Poznań.

"Prognozowany, zmniejszony popyt na nowe samochody wymaga już teraz podjęcia stanowczych kroków i dopasowania zapotrzebowania na personel do średnioterminowych planów produkcyjnych" - podkreślił. Ocksen podał, że "to będzie oznaczało, że pracę w Volkswagen Poznań zakończy do końca 2021 roku około 450 pracowników, głównie będą to osoby z umowami na czas określony". Pomimo redukcji zatrudnienia spółka pozostanie największym pracodawcą w Wielkopolsce, zatrudniającym 10 tysięcy pracowników.

Członek zarządu do spraw personalnych i organizacji Jolanta Musielak poinformowała, że trwają rozmowy ze Związkiem Zawodowym NSZZ Solidarność "na temat organizacji pracy i możliwości wdrożenia rozwiązań wspomagających, dodatkowych jak np. insourcing, czy dalsze inwestycje w przekwalifikowanie personelu, co mogłoby uratować część miejsc pracy".

Jednocześnie spółka zapewniła, że niezależnie od występujących zmian w poznańskiej spółce, w drugiej połowie roku rozpocznie się seryjna produkcja modelu Caddy5.

Zakład w PoznaniuVolkswagen Poznań

Fiat przedłużył zawieszenie

Fabryka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Tychach w piątek przedłużyła okres zawieszenia produkcji o kolejny tydzień, do 24 maja. Przestój trwa także w innych europejskich zakładach FCA.

Fabryka, zatrudniająca około 2,2 tysiąca osób, od połowy marca nie produkuje samochodów z powodu pandemii COVID-19. Przed przestojem fabryka w Tychach wytwarzała dziennie średnio 1040 samochodów - ponad dwumiesięczny przestój oznacza ubytek w produkcji rzędu blisko 50 tysięcy aut.

W ostatnich dwóch miesiącach produkcję zawiesiło lub poważnie ograniczyło także wiele firm motoryzacyjnych działających w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, między innymi fabryki Grupy PSA w Gliwicach (gdzie produkowany jest Opel Astra) i Tychach (wytwórca silników), a także działająca w Bielsku-Białej i Sosnowcu firma Marelli.