Tech

Na górskim szlaku żmija ukąsiła 12-letniego chłopca. "Najlepiej wtedy usiąść i czekać na ratowników"

Na górskim szlaku żmija ukąsiła 12-letniego chłopca.

Kobieta zadzwoniła ze schroniska do GOPR, że na szlaku jej 12-letni syn został ukąszony przez żmiję. Chłopiec czuł się dobrze, ale ratownicy przewieźli go do szpitala. - Nie wolno lekceważyć ukąszenia - ostrzegają.

12-latek został ukąszony przez żmiję w rejonie Sahary na czerwonym szlaku w kierunku Szyndzielni w Bielsku-Białej.

- Turyści kontynuowali wędrówkę. Ze schroniska zatelefonowała do nas matka 12-latka. Dziecko czuło się dobrze. Nasi ratownicy przewieźli chłopca do szpitala – powiedział we wtorek ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku Dariusz Kubala.

Goprowiec powiedział, że obecnie w górach można napotkać żmije, które na kamieniach wygrzewają się w słońcu. Bywają też w krzakach, na obrzeżach lasów, w trawie na niekoszonych łąkach i w borowinach.

Kubala dodał, że w przypadku, gdy dojdzie do ukąszenia w górach, należy powiadomić GOPR.

- Nie powinno się wtedy ruszać; najlepiej spokojnie usiąść, żeby krew nie krążyła żywiej, i czekać na pomoc ratowników. Nie wolno lekceważyć ukąszenia- podkreślił.

Pomoc w górach można wezwać pod bezpłatnym numerem 985 lub 601 100 300.

W Beskidach żyją żmije zygzakowateBenny Trapp/ wikipedia

Spotkasz żmiję - zejdź jej z drogi

Zdaniem przyrodnika z Babiogórskiego Parku Narodowego Macieja Mażula, jeśli napotkamy żmiję, to najlepiej zejść jej z drogi. Nie zaatakuje, jeśli nie poczuje zagrożenia. Atak może nastąpić, gdy turysta niechcący nadepnie zwierzę.

W Beskidach żyje żmija zygzakowata. Może osiągnąć 90 centymetrów długości. Poznać ją można po "sercowatej" głowie, wyraźnie wyodrębnionej od reszty sylwetki i charakterystycznym zygzaku wzdłuż ciała.