Tech

Najpierw zamykają, potem wyburzą. Nowa faza budowy autostrady A1

Najpierw zamykają, potem wyburzą. Nowa faza budowy autostrady A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dzisiaj zamyka sześć wiaduktów nad budowaną od nowa autostradą A1. Za tydzień mają one zostać wyburzone.

Zmiany w organizacji ruchu dotyczą odcinka od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Zachód.

- Sześć wiaduktów w ciągu dróg lokalnych nad przebudowywaną trasą zostanie zamkniętych w czwartek - informuje Maciej Zalewski, rzecznik GDDKiA w Łodzi.

Chodzi o lokalne wiadukty znajdujące się na trasach: Srock - Wodzinek, Imielna - Sierosław, Przydatki - Doły Brzeskie, Papieże - Karlin, Władysławów - Żychlin oraz Bąkowiec - Polesie.

Maciej Zalewski informuje, że zamknięcie i późniejsze wyburzenie obiektów jest konieczne, bo są one w złym stanie technicznym.

- Nie odpowiadają one obecnym standardom i parametrom technicznym. W ich miejsce wybudowane będą nowe, o większej nośności, z oddzielnym ciągiem pieszo-rowerowym, znacznie bezpieczniejsze od zamykanych - podkreśla Zalewski.

Stare wiadukty zostaną teraz przygotowane do wyburzenia. Drogowcy usuną z nich bariery, ewentualne oświetlenie, instalacje. Zerwą też warstwę bitumiczną z jezdni). Wyburzenia zaplanowano na następny weekend - 18 i 19 stycznia.

- Wszystkie sześć wiaduktów powinno być gotowych i przekazanych od użytkowania w ciągu najbliższego roku - podkreśla rzecznik GDDKiA w Łodzi.

Zmiany w ruchu

Kierowcy, którzy dotąd korzystali z przeznaczonych do wyburzenia obiektów będą mogli korzystać teraz z dwóch dróg zastępczych: Dąbrówka - Mąkoszyn i Brzoza - Kamocin, na których funkcjonują przejazdy pod autostradą A1.

GDDKiA podkreśla, że na czas przeprowadzania prac rozbiórkowych trzeba będzie czasowo zamknąć ruch na autostradzie.

- Pierwszych kilkudziesięciominutowych zatrzymań ruchu należy spodziewać się już w piątek 17 stycznia ok. godz. 16:00 - 17:00, podczas wprowadzania tymczasowej organizacji ruchu. Przewidywany czas przywrócenia ruchu na autostradzie to poniedziałek 20 stycznia ok. godz. 6:00 - 7:00 - informuje Maciej Zalewski z GDDKiA.

W przyszły weekend kierowcy jadący na trasie północ południe będą kierowani objazdami. I tak: jadący od Łodzi w kierunku Katowic będą jechać z autostrady A1 na DK 12/91 i przez Srock dalej w kierunku Piotrkowa. Na węźle Piotrków Trybunalski Północ będą zjeżdżać w prawo na drogę ekspresową S8 i potem dalej do autostrady A1 na węźle Piotrków Trybunalski Zachód.

Auta jadące ze Śląska na północ będą zjeżdżać na węźle Piotrków Trybunalski Zachód na drogę ekspresową S8 (kierunek Warszawa) a potem będą jechać do najbliższego węzła - Piotrków Trybunalski Północ. Tam trzeba będzie skręcić na DK 12/92 i dojechać nią do węzła Tuszyn, skąd można będzie kontynuować podróż w kierunku Łodzi i Gdańska autostradą A1.

Moment zwrotny

GDDKiA podkreśla, że zamknięcie starych wiaduktów jest "punktem zwrotnym inwestycji", która polega na unowocześnianiu A1 do współczesnych standardów.

Od tej chwili nie będzie już kolejnych długotrwałych utrudnień dla okolicznych mieszkańców, a jedynie stała poprawa warunków funkcjonowania, wraz z oddawaniem do użytkowania kolejnych gotowych nowoczesnych obiektów - mówi Zalewski.

Już za kilka miesięcy (w okolicach czerwca, jak deklaruje wykonawca) zostanie oddany niesłychanie ważny zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i kierowców spoza łódzkiego, wiadukt na ul. Wojska Polskiego w Piotrkowie Trybunalskim, na DW473.