Tech

Nie żyje Papcio Chmiel. Twórca "Tytusa, Romka i A'Tomka" miał 97 lat

Nie żyje Papcio Chmiel. Twórca

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel. Powstaniec warszawski, grafik, rysownik, mistrz polskiego komiksu. Miał 97 lat.

Papcio Chmiel był twórcą popularnej serii komiksów poświęconej przygodom Tytusa, Romka i A'Tomka.

Informację o śmierci artysty potwierdziło Muzeum Powstania Warszawskiego.

Facebook

Na Twitterze pożegnał go prezydent Andrzej Duda. "Na Wieczną Wartę odszedł „Papcio Chmiel”, Henryk J. Chmielewski - rysownik, autor komiksów o przygodach Tytusa Romka i A’Tomka. Żołnierz AK i Powstaniec Warszawski. Harcerz 70 WDH. Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na Jego komiksach, kończy się jakaś epoka. RiP" - napisał.

Walczył w Powstaniu Warszawskim

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Jako młody chłopak walczył w Powstaniu Warszawskim, był żołnierzem Armii Krajowej, 7. pułku piechoty "Garłuch". Była to naturalna konsekwencja wychowania w patriotycznym domu, gdzie przez całą okupację, odbywały się tajne spotkania podziemia.

Po latach akcję jednego z zeszytów "Tytusa, Romka i A'Tomka" osadził w czasach Powstania Warszawskiego. Także w 2009 roku poświęcony trójce bohaterów mural stworzył na murze Muzeum Powstania Warszawskiego. Na muralu Tytus, Romek i A'Tomek pracują w harcerskiej poczcie polowej. - Ten mural to dla mnie osobista zemsta na Niemcach, mogłem się ucieszyć, że Tytus depcze flagę hitlerowską, tym bardziej, że niestety należę do pokolenia, które ma okupację wciąż przed oczami - mówił dziennikarzom Chmielewski.

Papcio Chmiel kazał też swoim bohaterom walczyć w Powstaniu WarszawskimTVN 2

Sputnik pomógł im zaistnieć

Jak pisalismy na tvn24.pl, Papcio Chmiel karierę rozpoczął w 1947 roku. Rysował dla "Świata Przygód" kontynuację losów Sierżanta Kinga z królewskiej konnicy, a potem w "Świecie Młodych" humoreski takie jak "Półrocze bumelanta". Początkowo pomysł komiksu o Romku, A'tomku i małpie wysłanej w kosmos - czyli Tytusie - nie znalazł uznania w redakcji "Świata Młodych". Karierze przyszłego mistrza na pomoc przyszła... wielka polityka.

Kiedy w październiku 1957 roku Rosjanie wystrzelili pierwszy sputnik, rozpoczynając erę podboju Kosmosu, komiks o przygodach kosmicznych, okazał się hitem. Od tamtej pory, aż do lat 80., przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach "Świata Młodych". Od 1966 cykl funkcjonował w osobnych zeszytach. Pierwsza z serii książeczek znosiła tytuł "Tytus zostaje harcerzem". Od razu zdobyła olbrzymią popularność, sprzedając się w łącznym nakładzie 660 tysięcy egzemplarzy. Podobnie było z następnymi tomami.

Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń".