Tech

Nowe przetargi drogowe: rozbudowa Lazurowej i przedłużenie Ciszewskiego

Nowe przetargi drogowe: rozbudowa Lazurowej i przedłużenie Ciszewskiego

Stołeczni drogowcy ogłosili przetargi na dokumentację projektową rozbudowy Lazurowej i na budowę Ciszewskiego Bis. Na przedłużenie tej drugiej ulicy szczególnie czekają kierowcy, którym ułatwi to omijanie jednej z najbardziej zakorkowanych ulic Warszawy - Doliny Służewieckiej.

Przetarg na budowę ulicy Ciszewskiego na odcinku od ulicy Kiedacza do alei Rzeczypospolitej został ogłoszony w piątek przez Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Zainteresowani mogą składać oferty do 20 stycznia 2021 roku. Na wybudowanie drogi wykonawca będzie miał 22 miesiące.

Orientacyjny przebieg przedłużonej ulicyGoogle

Projekt zakłada budowę jednej jezdni o szerokości siedmiu metrów, z dwoma pasami ruchu, jednostronnej ścieżki rowerowej, chodników, odwodnienia oraz oświetlenia. Przebudowana będzie także część istniejących instalacji podziemnych. W ciągu przedłużenia Ciszewskiego powstaną trzy ronda na skrzyżowaniach z Kiedacza, Rzodkiewki i Zdrową. W sąsiedztwie skrzyżowań planowane są również zatoki autobusowe.

Inwestycja ma być kolejną alternatywą dla kierowców poruszających się pomiędzy Wilanowem i Ursynowem, którzy codziennie tracą czas w korkach w Dolinie Służewieckiej.

Wydłużenie Ciszewskiego to inwestycja, która w planach miejskich drogowców pojawiła się jeszcze w latach 80. Ale ciągle stało coś na przeszkodzie. Wreszcie, w 2017 roku powstał projekt budowlany, a rok później Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych uzyskał decyzję środowiskową. Decyzja była zaskarżona przez sąsiadów planowanej drogi, którzy obawiali się hałasu. Później był jeszcze błąd Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie odrzuconych skarg. Przez swój błąd SKO musiało zwrócić się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchylenie własnych decyzji. W końcu w lipcu 2020 roku drogowcy otrzymali zgodę na budowę ulicy.

Rozbudowa Lazurowej

Oprócz drogi na Ursynowie, rozbudowę czeka ulica Lazurowa na Bemowie. W piątek ZMiD ogłosił również przetarg na dokumentację projektową dla rozbudowy Lazurowej na odcinku od Górczewskiej do alei Obrońców Grodna. Drogowcy czekają na oferty wykonawców do 4 stycznia 2021 roku. Wybrana w przetargu firma będzie miała 13 miesięcy na realizację zadania.

Jak przekazał ZMiD, zgodnie z wstępnymi założeniami Lazurowa ma być drogą dwujezdniową z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. "Zaprojektowane zostaną obustronne chodniki i ścieżki rowerowe. Na skrzyżowaniu z ulicą Narwik powstanie naziemne przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. W projekcie ma być zachowana rezerwa terenowa pod planowaną budowę wiaduktu w ciągu Lazurowej" - czytamy opis inwestycji w komunikacie.

Drogowcy ogłosili przetarg na rozbudowę ulicy LazurowejZMiD

Na początku grudnia miasto oddało do użytku aleję Jana Pawła II po przebudowie:

Konferencja po przebudowie alei Jana Pawła II

wideo 2/7