Tech

Od soboty Warszawa w czerwonej strefie

Od soboty Warszawa w czerwonej strefie

Warszawa od soboty, podobnie jak większość miast wojewódzkich, znajdzie się w strefie czerwonej. - Wciskamy hamulec nie w trybie delikatnego hamowania, ale z całej siły. To konieczne po to, by obronić wydolność opieki zdrowotnej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił listę powiatów, gdzie zacznie obowiązywać czerwona strefa. Wśród nich znalazła się Warszawa. - W czerwonej strefie od soboty znajdą się 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich - przekazał podczas tej samej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Warszawa w czerwonej strefie – co się zmienia?

Strefa czerwona wprowadzana jest, gdy na 10 tysięcy mieszkańców przypada więcej niż 12 zakażeń koronawirusem.

Obowiązujące w niej ograniczenia dotyczą między innymi obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W kinach może przebywać 25 procent publiczności. Konieczne jest zachowanie 1,5 metra odstępu między widzami, którzy muszą zakrywać nos i usta. Nie działają dyskoteki i kluby. Na imprezach okolicznościowych może przebywać maksymalnie 50 osób. Lokale gastronomiczne mogą być otwarte wyłącznie w godzinach 6-22, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. W strefie czerwonej w siłowni może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Sklepy funkcjonują bez zmian. Obowiązuje w nich nadal zasada noszenia maseczek oraz jednorazowych rękawiczek lub dezynfekcja rąk.