Tech

Odcinek ekspresówki za ponad miliard złotych. Najtańszą ofertę złożyli Chińczycy

Odcinek ekspresówki za ponad miliard złotych. Najtańszą ofertę złożyli Chińczycy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S19. Chodzi o fragment między węzłem Lublin Rudnik a węzłem Lubartów Północ. Jak wskazano w komunikacie, wszystkie oferty zmieściły się w budżecie zamawiającego na tę inwestycję, w wysokości 1,1 miliarda złotych.

Przetarg na zaprojektowanie i budowę trasy ekspresowej S19 między Lublinem a Lubartowem ogłoszono 25 czerwca tego roku.

GDDKiA poinformowała, że w przetargu wpłynęło 12 ofert. "Wszystkie zmieściły się w kwocie, jaką GDDKiA mogła przeznaczyć na sfinalizowanie zamówienia (1 108 067 000,00 zł). Ofertę z najniższą ceną zaproponowała firma China State Construction Engineering Corporation Limited (663 609 556,26 zł), a z najwyższą konsorcjum Aldesa (1 026 734 194,33 zł)" - czytamy w komunikacie.

Drogowcy przekazali, że teraz komisja przetargowa przeanalizuje złożone oferty i dokona wyboru najkorzystniejszej z nich. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest w pierwszym kwartale 2021 roku. Budowa odcinka ma się rozpocząć na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku.

"Wykonawca będzie miał 36 miesięcy na realizację inwestycji od momentu podpisania umowy, w tym uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oraz decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do czasu robót nie wlicza się okresów zimowych" - wskazała GDDKiA.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

S19 Lublin - Lubartów

W ramach inwestycji przebudowane zostanie obecne obejście Lubartowa. Powstanie dwujezdniowa droga, z dwoma pasami w obu kierunkach i rezerwą pod trzeci pas, bezkolizyjne węzły oraz wiadukty w ciągu dróg lokalnych.

"Jadąc DK19 od strony Lubartowa w kierunku Lublina, w miejscu obecnego skrzyżowania DK19 z drogą wojewódzką nr 815 powstanie węzeł Lubartów Północ, a na przecięciu z drogą powiatową prowadzącą przez Nowodwór do Kozłówki węzeł Lubartów Zachód" - poinformowała Dyrekcja.

"Dalej droga ekspresowa S19 pobiegnie nowym śladem, omijając od wschodu Niemce. Na przecięciu z drogą wojewódzką nr 828 w stronę Jawidza powstanie węzeł Niemce Wschód, a w okolicy obecnego skrzyżowania z drogą powiatową prowadzącą do Leonowa węzeł Niemce Południe" - dodano.

Jak czytamy w komunikacie, dalej trasa zbliży się do obecnej DK19 i połączy z istniejącym węzłem Lublin Rudnik na obwodnicy Lublina.

GDDKiA podała, że na pozostałych odcinkach S19, od granicy z województwem mazowieckim do węzła Lubartów Północ, trwają prace projektowe.

Mapa stanu budowy dróg w województwie lubelskimGDDKiA