Tech

Po czterech latach bezkarności ludzie obozu władzy tracą czujność. Ich rozgrywki przypominają wojny mafijne

Po czterech latach bezkarności ludzie obozu władzy tracą czujność. Ich rozgrywki przypominają wojny mafijne

Sobotnia konwencja Solidarnej Polski była pokazem siły. Przede wszystkim siły ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. A głównym adresatem tego pokazu siły nie byli wcale obrażani w czasie tej konwencji na różne sposoby polscy sędziowie, opozycja czy Unia Europejska. Adresatem tego pokazu siły byli konkurenci Ziobry do politycznej schedy po Jarosławie Kaczyńskim, a może nawet sam Prezes PiS.

Z tego punktu widzenia zarówno zorganizowana tego samego dnia manifestacja klubów Gazety Polskiej mająca zastraszyć polskich sędziów i złamać ich morale, jak też list Jarosława Kaczyńskiego, w którym szef PiS prześcigał się z Ziobrą i jego ludźmi w atakach na sędziów, były bardziej próbą zasłonięcia widowiska Ziobry, niż wyrazem solidarności z jego głównym bohaterem.

Jedyny delfin z własnym potencjałem

Ziobro jest dzisiaj od wszystkich delfinów Jarosława Kaczyńskiego silniejszy. Zarówno pozycja Mateusza Morawieckiego, Mariusza Kamińskiego, Joachima Brudzińskiego, a nawet kierującego dość fikcyjną formacją Jarosława Gowina całkowicie zależy od woli Jarosława Kaczyńskiego. Podobnie – całkowicie od woli Kaczyńskiego zależała pozycja Macierewicza, która w momencie próby została przez Prezesa PiS totalnie podważona. Pozycja Ziobry w coraz większym stopniu jest samodzielna, zależy od siły Solidarnej Polski, czyli suwerennej instytucji, którą Ziobro z coraz większą determinacją sobie buduje. W dniu konwencji o przystąpieniu do Solidarnej Polski (a nie do PiS) poinformowała grupa dawnych działaczy partii Kukiza, a od czasu wyborów w różnych regionach do partii Ziobry przechodziły nawet niewielkie lokalne grupy i struktury PiS.

W przeciwieństwie do Ziobry Mateusz Morawiecki nie ma ani własnej partii, ani swojej frakcji w PiS, ani wiernych sobie ludzi w służbach czy innych „twardych strukturach” państwa. Od początku swojej kariery w obozie władzy był jedynie ulubionym PR-owcem Kaczyńskiego. Miał dostarczać argumentów – z pogranicza gospodarki i PR-u – że można robić nihilistyczną rewolucję, można niszczyć prawo, można likwidować elity zawodowe i gospodarcze, można zastępować rozwój gospodarczy populistyczną redystrybucją, a wskaźniki makroekonomiczne od tego nie siądą, gdyż „pieniądz jest tani” (podstawowy dogmat ekonomii politycznej Jarosława Kaczyńskiego). Ponieważ jednak po czterech latach rządów ekipy Kaczyńskiego wskaźniki makroekonomiczne polskiej gospodarki siadają (od PKB po poziom inwestycji, od inflacji po katastrofę polskiego górnictwa, gdzie po czterech latach kupowania sobie przez PiS poparcia i spokoju górników udział płac w cenie tony węgla wydobywanego w Polsce zrównał się z ceną tony węgla dostępnej na otwartym rynku, co oznacza, że polskie kopalnie stały się bankrutami) – wobec tego PR-owiec Morawiecki może jako pierwszy paść ofiarą porażki własnego PR-u.

Mariusz Kamiński ma grupę ludzi w służbach, a nawet jednego człowieka (Andrzej Papież), który trzęsie Ministerstwem Spraw Zagranicznych, a z formalnego szefa resortu zrobił sobie podnóżek. Jednak fatalną, kompromitującą jakość jego ludzi pokazują kolejne afery w służbach, które doprowadziły już do utrącenia kilku najbliższych ludzi Kamińskiego. A rozpoczynały się one zwykle od przecieków, w wyniku których do mediów docierały materiały pochodzące ze śledztw prowadzonych przez prokuratorów nadzorowanych przez Ziobrę.

Ziobro stworzył własne ścieżki awansu dla młodych ludzi z prowincji wyposażonych w legitymację partyjną Solidarnej Polski. Konkurencyjne dla młodych ludzi z prowincji wyposażonych w legitymację partyjną Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei afera Wirtualnej Polski i Tomasza Machały pokazała, że dzięki pieniądzom z opanowanych przez siebie spółek skarbu państwa Ziobro zapewnił sobie także własny dostęp do mediów. Niezależny od dostępu, jaki Kaczyński i jego ludzie budowali dla promowania i osłaniania PiS.

Cała wymyślona przez Kaczyńskiego zmiana struktury rządu po wyborach 2019 roku (stworzenie superministerstwa Jacka Sasina, który jest jednym z najwierniejszych i najmniej samodzielnych żołnierzy Prezesa PiS) podporządkowana były uderzeniu w prywatne imperium Ziobry i partyjne imperium Solidarnej Polski w spółkach skarbu państwa. Także celem pierwszego i najboleśniejszego jak dotychczas uderzenia Mariana Banasia jako Prezesa NIK (Banaś miał osobiste poparcie Kaczyńskiego i tak naprawdę nigdy go nie utracił) nie stał się żaden z resortów kontrolowanych przez bardziej spolegliwych delfinów Prezesa PiS, ale właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości i realizowany tam program „Praca dla więźniów”.

Prawica traci czujność

Po czterech latach rządów „Zjednoczonej Prawicy” obóz władzy wciąż spaja zdefiniowana przez Kaczyńskiego zasada solidarności w podziale łupów, którymi są państwowe urzędy, spółki i budżetowe pieniądze. Jednak ostrożność delfinów i działaczy konkurujących ze sobą nurtów obozu władzy po tych czterech latach wyraźnie siadła. Poczuli się tak silni, że swoje porachunki załatwiają przy coraz bardziej podniesionej kurtynie. Są przecieki z prokuratorskiego śledztwa obciążające ludzi Mariusza Kamińskiego umoczonych w aferę GetBacku, są publiczne donosy na Mariusza Kamińskiego ze strony „agenta Tomka”, który też ma zaawansowane postępowanie prokuratorskie. Rozmaici nominaci PiS w mediach i spółkach, którzy znaleźli się w niełasce, sypią swoich niedawnych szefów. Nawet w wdowa po odwołanym ministrze Janie Szyszko publicznie oskarża PiS i TVP S.A. o prewencyjne odcięcie jej męża od mediów, gdy stracił stanowisko.

Po czterech latach kompletnej bezkarności ludzie obozu władzy wyraźnie utracili czujność, a ich wewnętrzne rozgrywki coraz bardziej przypominają wojny mafijne czy walkę o sukcesję pokazaną w doskonałej komedii „Śmierć Stalina” Armando Iannucciego. Jednak rządząca Polską prawica zrobiła wszystko, aby taką logikę umożliwić – od złamania konstytucji po zniszczenie regulacji zamówień publicznych, od podporządkowania sobie prokuratury po zniszczenie służby cywilnej czy procedur konkursów na stanowiska w spółkach skarbu państwa, od upartyjnienia mediów po mianowanie szefem NIK człowieka, dla którego pieniądze zarabiali gangsterzy kontrolujący rynek sutenerski w Krakowie. Trudno się zatem dziwić, że wewnętrzne rozgrywki w tak funkcjonującym obozie władzy nie przypominają już demokratycznej konkurencji o władzę prowadzonej w państwie prawa, bo po czterech latach rządów PiS państwa prawa w Polce już nie ma.