Tech

Policja apeluje, żeby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne

Policja apeluje, żeby nie wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne

Co roku zimą służby ratunkowe borykają się z nieostrożnością osób wchodzących na zamarznięte zbiorniki wodne - ostrzega Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji. Przypomina też, że najczęściej wypadki podczas wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne przytrafiają się dzieciom, jak stało się na przykład w ostatni piątek na Gocławiu.

- Najmłodsi jeszcze nie potrafią przewidzieć skutków swoich zachowań, ale i dorośli, którzy opiekują się swoimi pociechami, czasem nie są zbyt przezorni i w porę nie przewidują zagrożeń, które mogą wyniknąć podczas zimowego spaceru - zauważył policjant.

Jak dodał, bardzo często do załamania się lodu dochodzi podczas zabawy, jak ślizganie się po tafli jeziora, jazda na łyżwach, spacerowanie, łowienie ryb w przeręblach. - Czasem natomiast do niepożądanej sytuacji może doprowadzić wyjątkowy zbieg niefortunnych okoliczności - zauważył Retmaniak i zwrócił uwagę, że tak stało się w piątek, gdy rozpędzone sanki z kilkuletnim dzieckiem wjechały na zamarzniętą taflę Jeziorka Gocławskiego. - Jednak w porę pomocy udzielili wezwani na miejsce zdarzenia strażacy i nie doszło do tragedii - zaznaczył.

Dziecko utknęło na zamarzniętym jeziorku

"Nierzadko dochodzi do trwałych uszczerbków na zdrowiu"

Przypomniał także, że bardzo duża liczba podobnych zdarzeń, kiedy człowiek w warunkach zimowych wpadnie do wody, ma swój finał w szpitalu z uwagi na silne wychłodzenie organizmu. - Nierzadko dochodzi do trwałych uszczerbków na zdrowiu - podkreślił Retmaniak.

- Jeśli chodzi o dzieci, większość z tych, które trafiają do szpitala, znajduje się w stanie śpiączki lub mają inne uszkodzenia układu nerwowego. Są one spowodowane niedotlenieniem mózgu, do którego dochodzi już od trzy do pięciominutowego przebywania pod wodą oraz znacznego obniżenia temperatury ciała - zwrócił uwagę.

- Pamiętajmy o szczególnie niebezpiecznych miejscach, gdzie lód jest najcieńszy, przy brzegach, ujściach rzek i kanałów przy mostach, ujęciach wody. W tych miejscach pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód - zaapelował i dodał, że dzieci bez opieki dorosłych pod żadnym pozorem nie powinny wchodzić na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. - Uczulajmy nasze pociechy, że jeśli już doszło do załamania lodu, nie powinny biec w kierunku osoby tonącej, ale natychmiast wezwać pomoc, dzwoniąc pod nr 112 lub informując osobę dorosłą i dokładnie opisując, co i gdzie się stało - poinstruował policjant.