Tech

Ponad 228 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę

Ponad 228 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę

W pierwszej połowie października odnotowano w Polsce ponad 228 tysięcy zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia.

W kolejnych październikowych meldunkach epidemiologicznych (1-7 października oraz 8-15 października) notowano odpowiednio 111 154 przypadki oraz 117 374 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Z powodu grypy lub jej podejrzenia w dwóch pierwszych tygodniach października wystawiono 426 skierowań do szpitala. Nie zanotowano zgonów.

>>>SPRAWDŹ MELDUNEK EPIDEMIOLOGICZNY PZH

Szczepienia i odpowiednia higiena

W całym wrześniu bieżącego roku odnotowano ponad 287 tysiące przypadków zachorowań i podejrzeń grypy. Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, między innymi częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby.

W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, mającą znaczący wpływ na odporność.

Zapadalność na grypę i podejrzenia grypy w sezonie epidemicznym 2019/2020 w porównaniu z poprzednimi sezonami wg okresowych meldunków (PZH)

Jakie są objawy

Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje silną gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. Może też mieć przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Fakty o grypie (Maciej Zieliński/PAP)