Tech

Powstało ich tylko kilka. Sądzili, że żadna nie przetrwała. Odnaleźli miniaturową ciężarówkę

Powstało ich tylko kilka. Sądzili, że żadna nie przetrwała. Odnaleźli miniaturową ciężarówkę

Po latach odnaleźli zabytkowy egzemplarz miniaturowej ciężarówki. Kilkadziesiąt lat temu służyła do nauki jazdy. Teraz trenażer trafił do Pilskiego Muzeum Wojskowego i w przyszłości ma przejść kapitalny remont. Jednak, by odzyskał dawną świetność, potrzebne są nie tylko części, ale i archiwalne fotografie pojazdu. Władze Ostrowa Wielkopolskiego poprosiły o pomoc mieszkańców.

Pół wieku temu, w Ostrowie Wielkopolskim powstał pojazd, który wyglądem przypominał miniaturową ciężarówkę. Wbrew pozorom nie służył do zabawy, a do nauki jazdy samochodem ciężarowym STAR 660.  - Takich trenażerów, nazywanych w wojsku TK-660, powstało zaledwie kilka lub kilkadziesiąt - mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Długo wydawało się, że nie zachował się już żaden egzemplarz. Aż któregoś dnia auto wypatrzyli w internecie pracownicy muzeum.

Odnaleziony trenażerUM Ostrów Wielkopolski

- Trenażer odnaleźliśmy na jednym z popularnych portali aukcyjnych. Właścicielowi Marcinowi Stodolnemu zależało na tym, żeby trafił w dobre ręce. Wcześniej dzwoniło do niego z ofertą kupna kilku handlarzy lub ogrodników. Bardzo się ucieszył, kiedy usłyszał, że chcemy go eksponować w naszym muzeum i to na wystawie dokumentującej historię, której przecież jest częścią – relacjonuje Olszyński.

Przez ostanie lata pojazd był używany do przewożenia niewielkich, ale ciężkich ładunków. Zdaniem dyrektora placówki świadczą o tym drewniane klocki wstawione pomiędzy ramę a resory.

Trenażer obok samochodu ciężarowego UM Ostrów Wielkopolski

Zajrzyjcie do rodzinnych albumów

I takjedyny zachowany w Polsce egzemplarz TK-660 wzbogacił wystawę stałą Pilskiego Muzeum Wojskowego zatytułowaną "Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo - Samochodowej". Dokumentuje ona ponad sto lat tradycji polskiego wojskowego szkolnictwa motoryzacyjnego.

Ale muzealnikom zależy nie tylko na tym, by ten zabytkowy egzemplarz stał na wystawie. Chcą mu przywrócić dawną świetność.

- Na podstawie znanych zaledwie trzech archiwalnych fotografii, trenażer uzupełnimy o brakujące elementy oraz odtworzymy skrzynię ładunkową. Pojazd można uruchomić, ale silnik wymaga remontu kapitalnego. Naszym celem jest zdobycie kolejnych fotografii archiwalnych oraz informacji o historii trenażera, co pozwoli nam na przywrócenie mu wyglądu z czasów świetności oraz pełnej sprawności technicznej. Dlatego zwracamy się z prośba do mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego oraz byłych żołnierzy JW. 1956 o przekazanie informacji lub archiwalnych fotografii pojazdu. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli państwu zaprezentować ten unikalny pojazd podczas pokazów dynamicznych – zaznacza dyrektor Olsztyński.

Osoby posiadające informacje lub zdjęcia dotyczące trenażera proszone są o kontakt z Przemysławem Olszyńskim, dyrektorem Pilskiego Muzeum Wojskowego.

-

Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim

Szukają więcej zdjęć tego pojazduUM Ostrów Wielkopolski/ zbiory T. Szczerbickiego

Po co te trenażery?

Młodzi kierowcy ciężarówek i czołgów popełniali błędy, a te słono kosztowały. Po II wojnie światowej zużycie paliwa i naprawa uszkodzonego sprzętu nie należało do najtańszych. Dlatego szukano rozwiązania, które pozwoliłoby małym kosztem wyszkolić kierowców. Potrzeba jest matką wynalazków. I tak w 1970 roku w 9. Szkolnym Pułku Samochodowym (JW. 1956) w Ostrowie Wielkopolskim skonstruowano trenażer do nauki jazdy samochodem.

"Twórcy nazwali pojazd MTS-70 (mały trenażer samochodowy). Prawdopodobnie w 1972 roku powstaje kolejny trenażer MTS-72 do nauki jazdy samochodem ciężarowym STAR 660, który w wojsku otrzymał nazwę TK-660. Trenażer wyposażono w silnik z motocykla WSK, co zdecydowanie obniżyło koszty wstępnego wyszkolenia kierowców samochodów ciężarowych. Zużycie paliwa trenażera na 100 kilometrów wynosiło około 7 litrów. Tymczasem STAR 660 podczas szkolenia z praktycznej jazdy w mieście mógł spalić nawet 60 litrów na 100 kilometrów" – podaje Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim.

Trenażery samochodowe były wykorzystywane we wszystkich ośrodkach szkolenia kierowców Wojska Polskiego.

Trenażery samochodowe w miasteczku ruchu UM Ostrów Wielkopolski/ zbiory T. Szczerbickiego