Tech

Praski Trakt Książęcy. Wreszcie pokażą, co zakłada tajemnicza koncepcja

Praski Trakt Książęcy. Wreszcie pokażą, co zakłada tajemnicza koncepcja

Podczas zdalnej sesji rady dzielnicy 10 lutego władze Pragi Północ zamierzają pokazać koncepcję Praskiego Traktu Książęcego. Wizualizacja zmian na trzech ulicach powstała ponad rok temu kosztem 150 tysięcy złotych. Do dziś widzieli ją nieliczni.

W środę w teatrze Baj odbyła się konferencja poświęcona rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy z udziałem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego i burmistrzyni Pragi Północ Ilony Soi-Kozłowskiej. Burmistrzyni zapowiedziała, że urzędnicy upublicznią powstałą ponad rok temu koncepcję Praskiego Traktu Książęcego.

- Zbliża się 10 lutego, czyli 373. rocznica nadania praw miejskich Pradze. Podczas transmitowanej sesji rady dzielnicy chcemy pokazać, również mieszkańcom, koncepcję stworzenia Praskiego Traktu Książęcego, który w zamyśle ma się łączyć również z Traktem Królewskim - zapowiedziała Ilona Soja-Kozłowska.

Jak informowaliśmy na początku stycznia, do tej pory wartą ponad 150 tysięcy złotych koncepcję widziało zaledwie kilku urzędników i radnych. 5 grudnia 2019 roku odbyła się jej prezentacja w trakcie posiedzenia utworzonej przy radzie dzielnicy doraźnej komisji do spraw rewitalizacji. W 2020 roku komisja nie zebrała się już ani razu. A oficjalnym tego powodem miała być pandemia.

Robocza nazwa koncepcji nawiązuje bezpośrednio do nazwy Traktu Królewskiego. Jak informował radny z Pragi Północ Grzegorz Walkiewicz, pomysł dotyczy rewitalizacji należących do miasta kamienic wzdłuż ulic Okrzei, Ząbkowskiej aż do Kawęczyńskiej, a także budynków przy ulicy Małej.

Według planu Praski Trakt Książęcy miałby powstać w ciągu trzech ulic: Okrzei, Ząbkowskiej i Kawęczyńskiej

Zainwestowano ponad pół miliarda złotych

Podczas konferencji, wśród najważniejszych obiektów, które zostały wyremontowane w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Rafał Trzaskowski wymienił mi.in. Pałacyk Konopackiego, który ma pełnić rolę centrum kulturalnego dzielnicy, a także budynki na Stalowej, gdzie powstała pierwsza w mieście "kamienica wielopokoleniowa", a w niej świetlica dla seniorów.

- Do 2020 roku wydaliśmy ponad pół miliarda złotych, inwestując pieniądze tutaj, na Pradze. Wyremontowaliśmy 37 budynków z 665 lokalami mieszkalnymi i użytkowymi. Do sieci ciepłowniczej dołączyliśmy 169 budynków i ponad 3300 lokali - wyliczał podczas konferencji Trzaskowski.

Podkreślił, że jeszcze kilkanaście lat temu do sieci ciepłowniczej było podłączonych 5-10 procent mieszkań. – Dziś to jest już 50 procent - stwierdził.

Prezydent stolicy zwrócił również uwagę na miejsce, gdzie odbywała się konferencja, czyli siedzibę teatru Baj. W grudniu ubiegłego roku zakończył się jej remont. - Jesteśmy w teatrze, który został całkowicie wyremontowany, gdzie mamy sam teatr, gdzie mamy również ekspozycję muzeum lalek. Ta scena, na której jesteśmy, jest jedną z najnowocześniejszych w Warszawie - powiedział Trzaskowski. - Tak właśnie dziś wygląda Praga, która pięknieje. Jest coraz bardziej nowoczesna i przyjazna mieszkańcom, a jakość życia podnosi się z miesiąca na miesiąc - dodał Trzaskowski.