Tech

Pytanie w "Milionerach" o przydomek Chrystusa

Pytanie w

Ignacy, Pankracy, Serwacy czy Achacy? Które z tych imion znaczy wszechmocny i w prawosławiu używane jest jako przydomek Chrystusa? Na to pytanie za pięć tysięcy złotych odpowiadał w programie "Milionerzy" Krzysztof Sęk z Krakowa.

W środowym odcinku "Milionerów" usłyszeliśmy pytanie warte milion złotych. Odpowiadał na nie Marcin Kot z Lublina. Uczestnik nie wiedział, która z odpowiedzi jest poprawna. Zrezygnował i opuścił program z wygraną w wysokości pół miliona złotych.

W "Milionerach" padło pytanie za milion złotychKażda barwa składowa światła białego rozchodzi się w ciałach przezroczystych z inną prędkością. Największą prędkość ma czerwona, pomarańczowa, żółta czy fioletowa? Tak brzmiało pytanie za milion złotych, które usłyszał w "Milionerach" pan Marcin Kot z Lublina.Milionerzy TVN

Jego miejsce na fotelu w "Milionerach" zajął Krzysztof Sęk z Krakowa. Uczestnik bezbłędnie odpowiedział na pierwsze trzy pytania. Kłopoty pojawiły się podczas pytania za pięć tysięcy złotych.

Które z imion znaczy wszechmocny i w prawosławiu używane jest jako przydomek Chrystusa?

A: IgnacyB: PankracyC: SerwacyD: Achacy

Początkowo pan Krzysztof odrzucił odpowiedź D: "Achacy", gdyż wcześniej nie słyszał o takim imieniu. Za najbardziej prawdopodobny wariant uznał odpowiedź B: "Pankracy". Nie był jednak pewien, dlatego postanowił skorzystać z pierwszego koła ratunkowego - telefonu do przyjaciela.

Uczestnik zadzwonił do swojej mamy. Kobieta wskazała z 80 proc. pewnością, że poprawną odpowiedzią jest B: "Pankracy".

Pan Krzysztof posłuchał tej rady i poprosił Huberta Urbańskiego o zaznaczenie tej odpowiedzi. Była to dobra decyzja.

Ignacy, Pankracy, Serwacy i Achacy

Każde z powyższych imion wywodzi się od greckich albo łacińskich słów. Serwacy to łacińskie imię zaczerpnięte od wyrażenia oznaczającego tego, który został zbawiony. Achacy od greckiego achátēs - niewinność. Ignacy wywodzi się od łacińskiego słowa ignis - ogień, natomiast Pankracy to greckie imię, które oznacza wszechmoc.

Pan Krzysztof dzięki poprawnej odpowiedzi zdobył pięć tysięcy złotych oraz przystąpił do dalszej gry.