Tech

Takiej liczby zakażonych nie było w Warszawie od dwóch miesięcy. To skutek wesela

Takiej liczby zakażonych nie było w Warszawie od dwóch miesięcy. To skutek wesela

W ciągu ostatniej doby w Warszawie odnotowano 43 nowe przypadki koronawirusa. Skąd skokowy wzrost? Jak się dowiadujemy, to skutek wesela w powiecie węgrowskim. Tam goście z Warszawy mieli zarazić się COVID-19.

Jak podał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, w środę w Warszawie przybyły 43 nowe zakażenia. To największa liczba od 26 maja, kiedy w stolicy odnotowano 55 zachorowań. Wcześniej tak wysokie wartości pojawiały się na wykresie w pierwszej połowie kwietnia, w szczycie epidemii. Od marca więcej zakażeń odnotowano tylko czterokrotnie. W ostatnich tygodniach liczba nowych przypadków kształtowała się w przedziale kilka-kilkanaście.

Zakażeni na weselu

Skąd taki skok? O komentarz poprosiliśmy rzeczniczkę prasową wojewódzkiego sanepidu Joannę Narożniak. - Ponad 22 zakażone osoby to goście weselni. Wrócili z wesela w powiecie węgrowskim. Wśród zakażonych gości są osoby głównie z powiatu warszawskiego i siedleckiego - odpowiada Narożniak. I dodaje, że siedlecki sanepid prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

O zakażeniach podczas wesel pisaliśmy na tvn24.pl. W ostatni weekend źródeł aż 191 przypadków w Małopolsce dopatrzono się właśnie na weselach. Sanepid odradza organizowanie przyjęć weselnych w powiatach, gdzie pojawiły się ogniska zakażeń.

Efekt powrotów z wakacji

Zapewnia, że to jedyne nowe ognisko, które wpłynęło na wysoką liczbę zakażeń odnotowanych w stolicy.

- Poza tym weselem, nie mamy nowych ognisk, tylko wzrost liczby pojedynczych, domowych przypadków. Reszta to pojedyncze osoby. Analizujemy te przypadki, ale nasze pierwsze refleksje są takie, że efekt powrotów z wakacji. Ludzie wracali z zagranicy, byli w kwarantannie, później mieli robione testy. Okazywało się, że mieli pozytywne wyniki – opisuje Narożniak.

Łącznie w Warszawie odnotowano dotąd 1 885 przypadków. Od początku pandemii zmarło 130 osób. Powiatowy sanepid podał też liczbę ozdrowieńców: 868, z czego 18 przybyło w ciągu ostatniej doby.

Sytuacja na Mazowszu

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podała też najnowsze statystyki dotyczące zachorowań na Mazowszu. Wynika z nich, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono łącznie 46 zakażeń COVID-19. Dotąd w województwie odnotowano łącznie 5 809 przypadków. We wtorek w województwie potwierdzono 59 nowych przypadków.

Z powodu koronawirusa zmarło na Mazowszu odtąd 370 osób. Liczba ozdrowieńców to ogółem 3 578, z czego 51 pacjentów zdiagnozowano w ten sposób w ciągu ostatniej doby.

Zmarł pacjent szpitala w Gostyninie

Nowe ogniska zachorowań odnotowano w ostatnich dniach w Gostyninie: w szpitalu i filii domu pomocy społecznej. W środę tamtejszy sanepid opublikował komunikat, z którego wynika, że do 63 wzrosła liczba zakażonych w szpitalu. To przede wszystkim pacjenci. "Z wynikiem pozytywnym badania w kierunku zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2 do chwili obecnej zarejestrowano 47 pacjentów, 12 pracowników oraz 4 osoby z otoczenia" - podano w środę.

W środowym komunikacie PPIS w Gostyninie przekazano również, że "w dniu 21.07. 2020 r. zarejestrowano zgon pacjenta oddziału psychogeriatrii, hospitalizowanego, po stwierdzeniu zakażenia COVID-19, w szpitalu dedykowanym do leczenia tego schorzenia".

W tej samej informacji przekazano też dane, dotyczące drugiego ogniska koronawirusa na terenie Gostynina – w tamtejszej filii Domu Pomocy Społecznej w Czarnowie. Jak wynika z komunikatu, sześciu mieszkańców podlega izolacji na terenie placówki w wydzielonej części obiektu, a jednego przewieziono do szpitala jednoimiennego.

"Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku, podejmowane są i prowadzone dalsze czynności ograniczające szerzenie się zakażeń wśród mieszkańców powiatu gostynińskiego" – zaznaczono w komunikacie.