Tech

Technologia wsparciem dla modlitwy. W Watykanie pokazano cyfrowy różaniec

Technologia wsparciem dla modlitwy. W Watykanie pokazano cyfrowy różaniec

W Watykanie zaprezentowano cyfrowy różaniec. Jest on połączony ze specjalną aplikacją do modlitwy w intencji pokoju. "To dowód na to, że nowoczesne technologie mogą być wsparciem dla modlitwy" - podkreślono.

Bransoletka z dziesięcioma paciorkami z hematytu i agatu czarnego, a także z krzyżykiem zawierającym elektroniczną pamięć przeznaczona jest przede wszystkim do młodzieży, ponieważ umożliwia odmawianie różańca przy wykorzystaniu najnowszych technologii.

Jego twórcy chcą zachęcić młodych ludzi do różańca.

Kilka opcji

Urządzenie włącza się, gdy osoba je trzymająca robi nim znak krzyża. Następnie trzeba wybrać jedną z opcji: tradycyjny różaniec, kontemplacyjny albo różne aktualizowane wersje tematyczne; na przykład w intencji młodzieży, migrantów i uchodźców oraz misji, z treściami z ekologiczno-społecznej encykliki papieża Franciszka "Laudato si".

Gdy użytkownik zaczyna odmawiać modlitwę, na tym inteligentnym różańcu wyświetlany jest jej postęp. - Proponujemy jedną z najlepszych tradycji duchowych Kościoła w połączeniu z obecną technologią - wyjaśnił francuski jezuita ks. Frederic Fornos ze Światowej Sieci Modlitwy.

Nawiązał do trwającego właśnie nadzwyczajnego miesiąca misyjnego, ogłoszonego przez papieża. - W czasie ostatnich Światowych Dniach Młodzieży papież poprosił nas, byśmy pomogli młodym modlić się o pokój - przypomniał ksiądz Fornos w rozmowie z Radiem Watykańskim. - Teraz, w październiku - miesiącu różańca - wprowadzamy tę nową pomoc, aby młodzi mogli modlić się o pokój w ich cyfrowym świecie - dodał.

Elektroniczny różaniec kosztuje około 100 euro.