Tech

Trzaskowski rozmawiał z Obamą. "Kluczowa rola sojuszu polsko-amerykańskiego"

Trzaskowski rozmawiał z Obamą.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski poinformował, że rozmawiał w środę z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą. Rozmowa dotyczyła demokracji w Polsce, znaczenia naszego kraju w zjednoczonej Europie oraz sojuszu polsko-amerykańskiego - wyjaśnił.

Rafał Trzaskowski o rozmowie poinformował na Twitterze. Uściślił, że dotyczyła ona "demokracji w Polsce", znaczenia Polski "dla zjednoczonej Europy", a także o "kluczowej" roli sojuszu polsko-amerykańskiego. "Zaufanie między naszymi narodami to fundament relacji transatlantyckich" - napisał.

Twitter

Barack Obama był prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 2008-2016. W tym czasie trzy razy odwiedzał Polskę – w maju 2011 roku, w czerwcu 2014 roku i lipcu 2016 roku.

Trzaskowski 12 lipca zmierzy się w drugiej turze wyborów z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Już w niedzielę, po wieczorze wyborczym, wznowił swą kampanię wyborczą. Odwiedził między innymi Płock, później ruszył na północ Polski do województw: kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, a następnie do Wielkopolski.

W pierwszej turze na Rafała Trzaskowskiego głosowało 30,46 procent Polaków, na Andrzeja Dudę - 43,5 procent.

Jesienią tego roku odbędą się też wybory prezydenckie w USA. Z obecnym prezydentem Donaldem Trumpem zmierzy się demokrata Joe Biden - były wiceprezydent z czasów urzędowania w Białym Domu Baracka Obamy.

Rafał Trzaskowski podczas wizyty w TczewieAdam Warżawa/PAP

W zeszłym tygodniu Waszyngton odwiedził Andrzej Duda. . Na wspólnej konferencji prasowej Trump po raz kolejny zapowiedział wycofanie części wojsk amerykańskich z Niemiec i wzmocnienie militarnej obecności USA w Polsce. Polski prezydent relacjonował, że w rezydencji amerykańskiego prezydenta rozmawiał również o "lekach przeciwko koronawirusowi oraz szczepionkach".