Tech

Uratowali "17 szkieletów", konie umierały z głodu

Uratowali

17 koni w krytycznym stanie odebrano z gospodarstwa w jednej z wsi w gminie Obrzycko pod Szamotułami (woj. wielkopolskie). "Widok chorego źrebaczka pochylonego nad umierającą z głodu matką trudno wyrazić słowami" – napisało Pogotowie dla Zwierząt. Za znęcanie się nad zwierzętami, ich właścicielowi grożą nawet trzy lata więzienia.

Na teren gospodarstwa Pogotowie dla Zwierząt wraz z policją weszli we wtorek. - Dzielnicowi z Obrzycka wspólnie z kryminalnym z Szamotuł pojechali we wskazane miejsce. Tam okazało się, że zwierzęta były zaniedbane, miały niewłaściwe warunki bytowe – mówi asp. Sandra Chuda z szamotulskiej policji.

Jak informuje Pogotowie dla Zwierząt, rolnik skupował konie, a następnie trzymał je - choć nie miał na to warunków.

"Płakaliśmy wszyscy"

Konie były w fatalnej kondycji, pozamykane w komórkach. Niektóre przebywały w całkowicie zaciemnionych pomieszczeniach.

"Widok chorego źrebaczka pochylonego nad umierającą z głodu matką trudno wyrazić słowami. Płakaliśmy wszyscy. Pozostałe zwierzęta pozamykane w garażach, stodołach i innych budynkach gospodarczych – również umierały śmiercią głodową, nawet od kilku miesięcy" – napisało Pogotowie dla Zwierząt.

Konie były zagłodzonePogotowie dla Zwierząt

- Oględziny trwały kilka godzin. Zwierzęta były w stanie złym i bardzo złym, część wymagała natychmiastowej interwencji weterynaryjnej - mówi Miriam Łazarczyk, lekarz weterynarii. - Konie są odwodnione i niedożywione.

Jak informują wolontariusze, w najgorszym stanie były konie trzymane w stodole. - Jak weszłam, to rozpłakałam się. Zobaczyłam fryza, który jest szkieletem obciągniętym skórą, stojący sam, w rozpadającej się stodole, bez jedzenia i wody, uwiązany na jakimś sznurze., stojący we własnych odchodach. Widok - dla mnie jako koniarza - to jest tragedia - mówi Krystyna Kukawska z Fundacji Pańska Łaska

Właścicielowi odebrano i zabezpieczono na terenie dwóch okolicznych stajni 17 koni. Stan niektórych był tak zły, że same nie były w stanie iść.

Z gospodarstwa zabrano 17 koniPogotowie dla Zwierząt

"Jest to największa nasza interwencja z odbiorem koni w tym roku. Nie mieliśmy jeszcze aż tylu zwierząt w tak złym stanie wymagających pilnej opieki weterynaryjnej" – informuje Pogotowie dla Zwierząt.

Ustalają jak do tego doszło

- Policjanci prowadzą postępowanie w sprawie o znęcania się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w nieodpowiednich warunkach bytowych, a także poprzez utrzymywanie ich bez odpowiedniej ilości wody oraz pokarmu. Funkcjonariusze zbierają niezbędny materiał dowodowy w sprawie i ustalają, jak doszło do tak rażących zaniedbań – mówi Sandra Chuda z szamotulskiej policji.

Znęcanie nad zwierzętami jest przestępstwem, za które grozi kara do trzech lat więzienia. - Sąd też może orzec zakaz posiadania zwierząt, a także nawiązkę na wskazany cel związany z ich ochroną – wyjaśnia Chuda.