Tech

W nielegalnej fabryce co dwie minuty mogli produkować dwa tysiące papierosów

W nielegalnej fabryce co dwie minuty mogli produkować dwa tysiące papierosów

Profesjonalnie wyposażona i nielegalna. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali fabrykę papierosów i magazyny. Zatrzymali 21 osób: Polaków, Chińczyków i Wietnamczyków. 18 zostało aresztowanych

Podkarpaccy i wielkopolscy funkcjonariusze CBŚP zlikwidowali grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalną produkcją papierosów. Działania prowadzono w dwóch miejscach.

"Na terenie województwa śląskiego funkcjonariusze ujawnili i zlikwidowali w pełni profesjonalną fabrykę papierosów. W ogromnej hali znajdowały się maszyny produkujące papierosy oraz automatyczna linia do pakowania gotowych wyrobów. Według danych producenta wydajność tego urządzenia sięga około 2 tysięcy papierosów na minutę. Na miejscu policjanci zabezpieczyli około 750 tysięcy sztuk papierosów, ponad trzy tony krajanki tytoniowej, a także mnóstwo komponentów służących do produkcji papierosów, tj. filtrów, bibuł, owijek, z których można by wyprodukować ponad 30 milionów papierosów" - poinformowało CBŚP w komunikacie.

Działania prowadzono w kilku miejscachCBŚP

W tym samym czasie na terenie woj. wielkopolskiego policjanci weszli do magazynu, w którym znaleźli ponad 4cztery tony tytoniu. A to jeszcze nie koniec, bo w kolejnych dwóch miejscach ujawniono maszyny służące do pakowania hurtowych ilości dostarczanych tam luzem papierosów. W tym przypadku funkcjonariusze przejęli blisko milion sztuk papierosów. Policjanci "zapukali" też do magazynu, który służył do przechowywania opakowań papierosowych.

Zatrzymano 21 osób

Łącznie zatrzymano 21 osób. Wśród nich są obywatele Polski, Wietnamu i Chin. Wszyscy są podejrzani o udział w międzynarodowej grupie przestępczej. "Zarzuca się im, że na olbrzymią skalę zajmowali się nielegalną produkcją papierosów z podrobionymi znakami towarowymi wiodących marek tytoniowych. Według śledczych dwie z tych osób mogą być odpowiedzialne za zorganizowanie całego procederu" - informuje CBŚP.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu i tu przedstawiono zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. "Dwie osoby są podejrzane o kierowanie tą grupą. Dodatkowo są także podejrzani o produkcję, dystrybucję i posiadanie znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy" - napisano w komunikacie

Decyzją sądu 18 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Prokurator zabezpieczył mienie podejrzanych poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości o wartości 600 tysięcy złotych. W związku z działalnością nielegalnej fabryki papierosów Straty Skarbu Państwa wynoszą około 6 milionów.

Do sprawy zatrzymano 21 osóbCBŚP