Tech

Walczył z ALS i pomagał innym. Nie żyje Patrick Quinn, współtwórca Ice Bucket Challenge

Walczył z ALS i pomagał innym. Nie żyje Patrick Quinn, współtwórca Ice Bucket Challenge

Amerykanin Patrick Quinn, chory na stwardnienie zanikowe boczne, współtwórca akcji Ice Bucket Challenge, zmarł w wieku 37 lat. "Był błogosławieństwem dla nas wszystkich" - napisali przyjaciele Quinna na jego oficjalnej stronie na Facebooku.

"Zawsze będziemy go pamiętać za inspirację i odwagę w jego niestrudzonej walce z ALS" - napisali przyjaciele Quinna na jego oficjalnej stronie na Facebooku.

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) zdiagnozowano u niego 8 marca 2013 roku, ale urodzony w Yonkers w stanie Nowy Jork Quinn nie zamierzał się poddać, chciał też pomóc innym. W efekcie został jednym z pomysłodawców i współtwórców kampanii, która w następnym roku zawładnęła internetem, zaangażowała znanych i lubianych z całego świata i koniec końców zaowocowała ponad 220 milionami dolarów na badania medyczne nad ALS.

Patrick Quinn zmarł w wieku 37 lat Kate Warren/The Washington Post/Getty Images

Biorący udział w Ice Bucket Challenge ludzie na całym świecie publikowali filmy i zdjęcia, na których byli oblewani wiadrami lodowatej wody, i rzucali wyzwanie innym, by zrobili to samo. Zachęcali też do wpłacania darowizn na badania nad ALS. Wyzwanie przyciągnęło znanych uczestników, takich jak były prezydent George W. Bush, Oprah Winfrey, Lady Gaga i prezydent Donald Trump.

Nieznana przyczyna choroby

Przyczyna choroby jest nieznana i nie znaleziono na nią dotąd lekarstwa. Oczekiwana długość życia około połowy osób z ALS wynosi od trzech do czterech lat od diagnozy, ale niektórzy mogą żyć 10 lat lub dłużej - brytyjski astrofizyk Stephen Hawking miał ALS przez 55 lat.

"Pat walczył z ALS z pozytywnym nastawieniem i odwagą, inspirując wszystkich wokół siebie. Ci z nas, którzy go znali, są zdruzgotani, ale wdzięczni za wszystko, co zrobił, aby przyspieszyć walkę z ALS" - przytoczyła fragment oświadczenia wydanego przez ALS Foundation amerykańska telewizja CNN.

Quinn w 2014 roku wraz z innym aktywistą chorym na ALS Peterem Fratesem był nominowany do tytułu Człowieka Roku magazynu "Time". Frates zmarł w zeszłym roku w wieku 34 lat.