Tech

"Ważne połączenie międzynarodowe". Jest dziewięciu chętnych na budowę

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na budowę ponad 15-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1. Chodzi o fragment od węzła Oświęcim do Dankowic.

Na odcinku powstaną trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola, Brzeszcze.

GDDKiA podała, że w przetargu wpłynęło dziewięć ofert.

Najniższą cenę - 989 751 443,10 zł - zaproponowało konsorcjum firm: PORR z Warszawy z partnerem Mota - Engil Central Europe z Krakowa, a najwyższą Mostostal Warszawa - 1 151 186 779,79 zł. Tymczasem drogowcy zamierzają przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 1 030 448 818 zł brutto.

GDDKiA poinformowała, że teraz komisja przetargowa przeanalizuje złożone oferty. Umowa ma zostać podpisana w kwietniu.

Zgodnie z planami Dyrekcji, budowa drogi powinna zakończyć się w 2023 roku.

S1 Mysłowice - Bielsko-Biała

W październiku ubiegłego roku zostały ogłoszone przetargi na zaprojektowanie i budowę dwóch z czterech odcinków nowego fragmentu ekspresowej trasy S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą.

W połowie lutego otwarto oferty na pierwszy z nich, odcinek od węzła Kosztowy II do węzła Oświęcim. W piątek GDDKiA otworzyła oferty na drugi odcinek: węzeł Oświęcim - Dankowice.
Jednocześnie drogowcy poinformowali o przesunięciu terminu składania ofert w zamówieniu publicznym na budowę trzeciego odcinka drogi S1 Kosztowy - Bielsko-Biała: Dankowice - węzeł Suchy Potok (z węzłem). Nowy termin składania ofert wyznaczono na 13 marca 2020 roku do godziny 10.00.

Droga ekspresowa S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej połączy istniejące odcinki S1 z Bielska-Białej w kierunku Zwardonia z drogą S1 od Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej – lotniska Katowice w Pyrzowicach oraz przylotniskowego węzła autostrady A1.

Docelowo droga S1 będzie mieć długość 135 kilometrów.

Jak wskazano w komunikacie, ekspresówka stanie się "ważnym połączeniem międzynarodowym". S1 znajduje się bowiem w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T numer 25 czyli "osi drogowej Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń". Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina - Skalite.