Tech

Wystawili na sprzedaż stuletnie więzienie. "Miejsce bardzo urokliwe"

Wystawili na sprzedaż stuletnie więzienie.

Przez dziesięciolecia był to areszt śledczy dla kobiet, teraz stuletnie więzienie jest na sprzedaż. Cena wywoławcza, to prawie milion 700 tysięcy złotych. - Blisko molo, blisko amfiteatr, serce Ostródy - zachęca starosta. - Myślę, że każdy chciałby spędzić noc w byłym areszcie - dodaje.

Ponad 80 dwuosobowych cel z "niewielkim sanitarnym zapleczem". Kiedyś osadzano tu więźniarki, teraz mogą to być pokoje hotelowe. Ponad stuletnie więzienie w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) wystawione jest na sprzedaż.

Przez dziesięciolecia był to areszt śledczy dla kobiet, ale zlikwidowano go dwa lata temu. Jak mówi Andrzej Wiczkowski, starosta ostródzki, pomysły na biznes w tym miejscu mogą być różne. Głownie ze względu na położenie - tuż nad Jeziorem Drwęckim.

- Miejsce bardzo urokliwe - przekonuje Wiczkowski. - Blisko molo, blisko amfiteatr, serce Ostródy. Jesteśmy pewni, że to urzeknie potencjalnego przedsiębiorcę - dodaje.

Kiedyś był to areszt śledczy dla kobietTVN24

Cena wywoławcza: prawie milion 700 tysięcy złotych

Łącznie na sprzedawanym terenie jest dziewięć budynków. Oprócz głównego, czyli aresztu są również między innymi dawna wartownia z salą widzeń, warsztaty, piwnica, czy magazyn gospodarczy.

Przetarg ma odbyć się 12 sierpnia o godzinie 10 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Ostródzie Cena wywoławcza to 1 673 000 złotych.

- Myślę, że każdy chciałby spędzić noc w byłym areszcie śledczym - mówi Wiczkowski.

Główny budynek penitencjarno-administracyjny oraz warsztaty wzniesiono jeszcze przed  II wojną światową – prawdopodobnie być może już pod koniec XIX wieku. Brakuje jednak dokładnych informacji na ten temat. Od początku obiekt ten pełnił funkcje więzienia.  Od 1978 roku była to placówka przeznaczona dla kobiet.

Areszt Śledczy w Ostródzie - jedyny w województwie przeznaczony dla kobiet - przestał działać wiosną 2018 roku.

Były areszt położony jest tuż nad jeziorem