Biznes

14. emerytura. Senat zmienia ustawę. Chce dać pełne "czternastki" wszystkim

14. emerytura. Senat zmienia ustawę. Chce dać pełne

Tak zwana 14. emerytura ma trafić do seniorów pod koniec 2021 roku. Po przyjęciu przez Senat poprawek ponad 9 mln osób może liczyć na wypłatę 1250 zł brutto w całości. Jednak by tak się stało, zmianę musi jeszcze zaakceptować Sejm i podpisać prezydent.

14. emerytura. Senat zmienia ustawę. Chce dać pełne "czternastki" wszystkim
Seniorzy dostaną w 2021 roku 13. i 14. emeryturę (Flickr, Garry Knight CC-BY-SA-2.0)

Przyjęta pod koniec stycznia przez Sejm ustawa o 14. emeryturach trafiła do Senatu. Ten skierował ją do Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Tam zaproponowano trzy poprawki. Jedna z nich zakładała przyznanie "czternastki" wszystkim emerytom, bez limitów.

W piątek Senat przyjął ustawę razem z poprawkami. Dzięki temu dodatkowe pieniądze w wysokości minimalnej emerytury - w 2021 roku to 1250,88 zł - mają przysługiwać wszystkim 9,1 mln seniorów bez względu na pobierane świadczenia.

Teraz ustawa znów trafi do Sejmu. Czy rząd poprze ją w takiej formie? Przypomnijmy, że pierwotnie chciał, aby przy czternastej emeryturze obowiązywało będzie kryterium dochodowe, które wyniesie 2900 zł brutto. Takiego progu nie ma przy "trzynastce". Co z emerytami, których świadczenia przekraczają tę kwotę?

W przypadku tych emerytów, którzy pobierają świadczenie wyższe niż 2900 zł stosowana miała być zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że czternastka zostałaby uszczuplona dokładnie o tyle, ile emerytura przekracza ponad próg 2900 zł. Jak będzie wyglądać ostatecznie 14. emerytura zdecyduje Sejm.

Zobacz także: 15-sta i 16-sta emerytura "jak bóg da". "Myślałem, że to jakiś żart"

Według szacunków rządów w pełnej wysokości dodatkowe świadczeni ma dostać 7,9 mln osób. Koszt wypłaty "czternastek" szacowany jest na 11,4 mld zł.

Wypłatę "czternastek" PiS obiecał seniorom jeszcze przed wyborami. Będzie ona świadczeniem jednorazowym, przyznanym wyłącznie w czwartym kwartale tego roku. To odróżni ją od trzynastej emerytury, która wypłacana jest co roku.

Zgodnie z przyjętą ustawą pieniądze na świadczenia gromadzone są w ramach Funduszu Solidarnościowego. To problem na który zwracają uwagę eksperci. Miał on bowiem wspierać Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w trudnych czasach.

Te czasy właśnie nadchodzą, przekonywali eksperci. Dlatego też Senat przyjął poprawkę, w której zakłada, że 14. emerytura miałaby być wypłacana nie z Funduszu Solidarnościowego, ale z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

, sir2 godz. temu A kiedy będzie 15 emerytura, bo przedsiębiorcy nie mogą się doczekać wyższych składek na ZUS.poll1 godz. temuA może by tak zwaloryzować progi podatkowe których waloryzacji nie było od 10 lat. Czy o tym zapominają czy nie chcą pamiętać. Podobnie z obiecaną kwotą wolną od podatku.Xxx1 godz. temuW imieniu swoim i emerytów, którzy wiek emerytalny osiągną za jakieś 30 lat DZIĘKUJEMY. Was już zapewne nie będzie na tym świecie, a my będziemy umierać z głodu, bo tak się o nas troszczycie... Aby na pewno nie było nam za lekko, to odbieżrzcie nam oszczędności...Kawka1 godz. temuMam 45 lat, więc w wieku 60 będę miała 18 emeryturę Emerytka1 godz. temuSuper!!!!! ...Następna strona